„Hrvatska komora zdravstvenih radnika ima više od dvjesto magistra medicinsko-laboratorijske dijagnostike sa odgovarajućom licencom koji u svako doba mogu preuzeti voditi medicinsko biokemijske laboratorije po Hrvatskoj. Ali njima se ne dopušta raditi zbog interesnih lobija u zdravstvu koji su donijeli Zakon o zdravstvenoj zaštiti u kojem pak nema ovoga zanimanja-kazala je voditeljica strukovnog razreda za medicinsko laboratorijsku djelatnosti pri komori zdravstvenih radnika, Jasna Matić.
– Uzorak krvi je postao roba na kojoj treba zaraditi.
Diljem Hrvatske pozatvarani su „mali“ neprofitabilni laboratoriji. Sve je počelo 2011. godine zatvaranjem laboratorija u Čabru, Vrbovskom, Kotoribi, Murskom Središću, Prelogu, Donjem Kraljevcu, Makarskoj nastavlja se sustavno kroz objedinjavanja privatnika koncesionara, ističe Matić.
Tako imamo slučaj laboratorija u Domu zdravlja u Metkoviću ali i drugim hrvatskim većim i manjim gradovima u kojima se laboratoriji gase a uzorci krvi odvoze u stotine kilometara udaljene gradove na analizu jer ne postoji inženjer medicinske biokemije, koji bi po Zakonu o zdravstvenoj zaštiti jedini mogao preuzeti voditi te laboratorije dok su stotine magistra medicinsko-laboratorijske dijagnostike sa istim ili još boljim kompetencijama na zavodima za zapošljavanje.
Dok se laboratoriji zatvaraju ili analizu uzoraka krvi provode privatnici mladi magistri medicinsko laboratorijske dijagnostike moraju svoju sreću tražiti preko granice, jer čudna li apsurda sa svojom diplomom slobodno mogu raditi u Austriji, Švicarskoj, Irskoj a Hrvatska koja ih je školovala ne priznaje njihovu struku. Oni sa završenim fakultetom po bolonji imaju sve kompetencije za rad ali ti im na žalost ništa ne znači. Naime, magistri medicinsko laboratorijske dijagnostike studiraju petogodišnji studij na Medicinskim fakultetima u Osijeku i Rijeci i nakon toga su osposobljeni za rad u laboratorijima iz patologije, citologije, trnsfuzijskim laboratorijima, samo ne mogu raditi u biokemijskoj djelatnosti, dakle ne mogu analizirati krv u laboratorijima Domova zdravlja.
– U čitavoj Europi se zaposliti možemo bez ikakvih problema samo ne možemo u Hrvatskoj. Naša struka se nije regulirala iz političkih razloga. I nedavno je izašao novi Zakon o zdravstvenoj zaštiti i svi smo bili aktivni u davanju primjedbi kako bi se naša struka konačno regulirala. Međutim, to je odbijeno, kaže nam Petra Medač, studentica pete godine medicinsko-laboratorijske dijagnostike na Medicinskom fakultetu u Osijeku.
– Svi koji završe ovaj studij su kvalificirani za posao, imaju znanja i vještine da rade u Europskoj uniji samo ne mogu u Hrvatskoj zbog besmislica u Zakonu o zdravstvenoj zašiti. I onda dolazimo u situaciju da je zdravstveni sustav poguban za pacijente zbog nemogućnosti adekvatne laboratorijske obrade uzoraka krvi-rezolutna je Medač.
Zakon o zdravstvenoj zašiti zapravo propisuje da jedini nositelji djelatnosti u medicinsko biokemijskim laboratorijima su inženjeri biokemije. Studenti laboratorijske dijagnostike to ne osporavaju ali traže da se i oni legaliziraju te da im se dopusti raditi.
– Tražimo da nam se dadne prilika za rad- ističe Medač te nastavlja:
– Vidite što se događa u čitavoj Hrvatskoj laboratoriji se zatvaraju, uzorci se šalju stotinama kilometara daleko u neodgovarajućem transportu. To ne može tako funkcionirati u hitnim stanjima. Nužno je u Zakon dodati naše zanimanje, magistar medicinsko laboratorijske dijagnostike kako bi mi izašli na tržište rada i mogli raditi u svim laboratorijima. Ne osporavamo medicinskim biokemičarima da budu nositelji djelatnosti već želimo da i mi imamo reguliranu profesiju-pojašnjava Medač.
Tako bi se smatra ona premosti jaz koji je nastao zbog nedostatka inženjera medicinske biokemije na tržištu rada zbog čega najviše trpe pacijenti.
– Apsurdno je da se laboratoriji zatvaraju dok imamo kvalificirane radnike koji u njima zbog nedorečenih zakona mogu raditi. Kada bi se taj famozni zakon promijenio netko od dvjestotinjak magistara medicinsko laboratorijske dijagnostike sigurno bi došao raditi u Metković. No to je viša politika zbog koje se laboratoriji zatvaraju a stručnjaci koji mi mogli u njima raditi odlaze preko granice,rezolutna je Petra Medač.
Probleme sa Zakonom ima i Ljiljana Šunjić, magistra medicinsko-laboratorijske dijagnostike, kojoj nadležno ministarstvo ne priznaje stručnu spremu. Umjesto da ona preuzme laboratoriji i u Metkoviću uskoro bi se moglo dogoditi da se laboratorij u Pločama zatvori a ona završi na burzi rada.
– Ministar zdravstva, Milan Kujunždić štiti medicinske biokemičare. Mi za njega ne postojimo a u toj situaciji najviše pate pacijenti-zaključila je Šunjić.
Piše: Stanislav SOLDO