U Hrvatskoj bilježimo 3.748.705 stabala maslina, a kada to podjelimo s ukupnom veličinom nasada dolazimo do broja od 217 stabala po hektaru.
Ravnatelj Hrvatske agencije za poljoprivredu i hranu, doc.dr.sc. Krunoslav Dugalić na 21. Noćnjaku – okupljanju maslinara koje se ovih dana odvija u Neumu (BiH) iznio je analizu tržišta maslinovog ulja u Republici Hrvatskoj.
Tržište maslinovog ulja u prošloj godini kaže da u RH pod maslinama imamo 17.331 hektara. Vodeća je Splitsko-dalmatinska županija s 29%, a slijedi ju Istarska po broju hektara.
“Podaci govore kako je više od polovice malih proizvođača, koji imaju nasade ispod pola hekatra, a s druge strane imamo samo 212 proizvođača većih od 5 hektara maslinika. Kako bi te masline dale traženo i cijenjeno ulje, za to brine 180 uljara, registriranih prerađivača“, rekao je Dugalić komentirajući prezentirane podatke.
Samodostatnost 50%
Gledano pokazatelje uvoza ulja, 2017. je prva godina kada bilježimo njegov pad, a istovremeno i rast izvoza našeg maslinovog ulja. Na našem tržištu najviše su zastupljeni proizvodi iz Italije i Španjolske dok su naša najveća izvozna tržišta ulja naših maslina redom po veličini: BiH, Slovenija, Austrija, Njemačka i dr.
Nacionalna samodostatnost kod ovih ulja je u padu i prema zadnjim podacima iz 2017. godine smo na 50% odnosa potrošnje i proizvodnje.
U Neumu najavljena izgradnja novih skladišnih i preradbenih kapaciteta
Masline se danas uzgajaju u 39 zemalja svijeta, a ispred nas na globalnom tržištu su druge mediteranske zemlje koje čine glavninu svjetske proizvodnje. Španjolska, Tunis, Italija, Maroko, Grčka samo su neke od njih.
U RH prosječno 9 kg ploda po stablu?
Prema zadnjim podacima Arkoda u Republici Hrvatskoj bilježimo točno 3.748.705 stabala maslina, a kada to podjelimo s ukupnom veličinom nasada dolazimo do broja od 217 stabala po hektaru.
Daljnja računica kaže da sektor maslinarstva rezultira prosječnim urodom od 2 tone po hektaru pa uzimajući u obzir prosječan broj stabala dolazimo do prinosa od 9 kilograma po stablu. Kada se u tu matematiku doda i prosječeni randman, možemo govoriti o jednoj litri ulja po stablu masline u RH, a na temelju zadnje obrađenih podataka HAPIH-a.
Do kraja godine i tržišni nadstandard?
Otkrio je ravnatelj HAPIH-a da se na zahtjev naših maslinara ide i prema kreiranju tržišnog nadstandarda koji će zaštitit i proizvođača i konzumenta, a gdje će se moći pratiti sljedivost i jamčiti sigurnost potrošaču.
Na tome radi resorno ministarstvo, a kroz mjeru 3 očekuje se financiranje projekata koji su na tom tragu. “Tako ćemo domaćem proizvodu dati dodanu vrijednost“, rekao je Krunoslav Dugalić prvi čovjek HAPIH-a.
Hrvati troše tek 1,5 litru maslinovog ulja po glavi stanovnika godišnje
Podsjetimo, radi se o novonastaloj agenciji koja je produkt spajanja tri sada već bivše. HCPHS (Hrvatskog centra za poljoprivredu hranu i selo) + HAH (Hrvatske agencije za hranu) + HPA (Hrvatske poljoprivredne agencije) = HAPIH (Hrvatska agencija za poljoprivredu i hranu) koja ima sjedište u Osijeku, a djeluje na prostoru cijele lijepe naše.
Piše: Vedran Stapić