Neretvanski poljoprivrednici nisu zadovoljni sa provedbom zakona o nepoštenoj trgovačkoj praksi, koji domaćim proizvođačima nije donio najavljivane pogodnosti prilikom plasmana svojih proizvoda u trgovinama i trgovačkim lancima. I dalje dominiraju uvozni proizvodi, dok su domaći na nepristupačnijim mjestima na policama u trgovačkim centrima a ni lokalni otkupljivači se ne pridržavaju zakona pa često kasne sa isplatama poljoprivrednicima. O tome se raspravljalo na nedavnoj sjednici saborskog odbora za poljoprivredu na kojoj je sudjelovao i agronom, Željko Bjeliš, koji je predstavljao poljoprivrednike doline Neretve.
– Zakon koji je najavljivan kao zadnja crta obrane hrvatskih poljoprivrednika, doživio je apsolutni fijasko. Čak su i saborski zastupnici, članovi odbora za poljoprivredu ostali iznenađeni ne provodljivošću Zakona i sporosti rada Agencije za zaštitu tržišnog natjecanja. Konstatirali su da je Zakon napisan tako da više pogoduje trgovcima nego što štiti domaću proizvodnju, pojasnio je Željko Bjeliš.
Kao glavni problemi su istaknuti ne vaganje i ne izdavanje otkupnih blokova kod otkupa robe, naplaćivanje nedozvoljenih taksi, krađa robe na otkupu, ne kontrola uređaja za kalibriranje i kod pojedinaca rokovi plaćanja, damping i slično. Jedina dobra strana ovoga Zakona je rok plaćanja od 30 dana, koji se kod većine koji podliježu Zakonu, i poštuje.
– Vezano za nadzor AZTN-a, koji usput rečeno nema niti jednog zaposlenog inspektora za kontrolu provođenja Zakona na terenu, istaknuli smo potrebu za usklađivanjem otkupljivača sa Zakonom, a nikako manipulaciju Zakonom te smo protiv kažnjavanja istih drakonskim kaznama, jer bi iste na kraju opet platili proizvođači, naglašava Bjeliš.
– Smatram da je potrebno, i sa tim se složila većina sudionika sjednice saborskog odbora za poljoprivredu, pokrenuti postupak izmjena Zakona, a i nova direktiva EU ide u tom smjeru. Trenutni Zakon obvezuje samo one sa prometom većim od 50 milijuna kuna. Taj prag je potrebno spustiti na 5 milijuna kuna, kako bi svi trgovci bili ravnopravni u smislu odredbi Zakona. U tom smjeru ide u nova direktiva EU. Potrebno je rad AZTN-a usmjeriti na teren sa inspektorima, kako bi lakše uočili kršenje zakona, ističe Bjeliš.
Poljoprivredni proizvođači smatraju da je potrebno ići u smjeru određivanja proizvodnih cijena – cijena koštanja i zabrane otkupa i uvoza robe ispod tih cijena.
Predlažemo da cijene koštanja za voće odredi Hrvatska voćarska zajednica, a za cijene povrća Zajednica povrćara Hrvatske, naglašava Bjeliš.
– Tražimo i bolji nadzor Carine RH i fitosanitarne inspekcije kao i sanitarne inspekcije, prilikom uvoza poljoprivrednih proizvoda iz trećih zemalja, koji sustavno uništavaju domaću proizvodnju dampingom. Također potrebno je pokrenuti i aktivnosti oko podizanja svijesti potrošnje domaćih proizvoda i odvajanja domaćih proizvoda od stranih na policama trgovina.
Također, potrebno je Zakonom regulirati udio domaće robe u akcijama, jer je činjenica da je upravo domaći proizvod taj sa kojim se najčešće rade akcije u trgovinama i na taj način guši domaću proizvodnju, zaključio je agronom Željko Bjeliš.
Piše: Stanislav SOLDO