Nakon što se priključio inicijativi za iskorištavanje održivih izvora energije, posebice energije mora, Grad Ploče uspješno je prošao prvu administrativnu provjeru projekta „Coastenergy“ u sklopu Programa Interreg Italija – Hrvatska CBS, u kojem je očekivani iznos financijskih sredstava 200 tisuća eura za Grad Ploče, a vrijednost ukupnoga projekta je veća od 1,8 milijuna eura. Energija mora kao obnovljivi izvor energije u morskim okruženjima je rastući potencijal u Europi, stoga je jedan od ciljeva ovog projekta sinergija između kompanija, razvojnih agencija i javnih tijela kako bi se definirale zajedničke strategije za komercijalnu primjenu ovog obnovljivog izvora energije sa specijalnim naglaskom na implementaciju uređaja za proizvodnju svih vrsta energije koji se mogu integrirati u obalnu infrastrukturu.
Glavni cilj projekta je povećanje inovacijskih aktivnosti u područjima plave energije, odnosno energije mora, akvakulture i održivog ribarstva, pomorskog i obalnog turizma, pomorske plovidbe, biotehnologije mora, desalinizacije, obalne zaštite, praćenja i nadzora, povećanje prijenosa znanja unutar projektnog područja, te podrška suradnji između poduzeća, istraživačkih centara, sektora visokog obrazovanja i javnog sektora, stvarajući tako prostor za komercijalizaciju rezultata istraživanja i omogućavanje lakšeg pristupa znanju. Kao rezultat se očekuje uspostava multilateralne mreže relevantnih subjekata za razvoj plave energije, definiranje zajedničkih strategija i alata za potporu plavih investicija u lučkim zonama i priobalnim gradovima, pripremu izvedivih pilot projekata (npr. tehnička dokumentacija za projekt elektrane u sklopu lukobrana, offshore vjetroelektrane i sl.) u lučkim gradovima, što će se financirati kroz nacionalne i EU fondove. Kako su partneri u projektu i pojedini subjekti iz Italije, očekuje se stvaranje zajedničkog talijansko – hrvatskog istraživačkog centra za promociju plave energije, partneri će sudjelovati u definiranju zajedničke strategije, mehanizama i alata koji će pomoći u promicanju korištenja energije mora kao održivog izvora energije u lučkim područjima, kao i kupnji opreme za uspostavu zajedničkog sustava za analizu i praćenje potencijala plave energije u uključenim talijanskim i hrvatskim obalnim područjima. Sredstvima iz europskim fondova planira se financirat oko 85 posto projekta.
Vodeći partner je Irena – Istarska razvojna agencija, a uz njih projektni partneri su: Dura – Razvojna agencija Grada Dubrovnika, sveučilišta u Camerinu, Udinama i u Bariju, Gospodarska i obrtnička komora iz Pascare, te Grad Ploče. Slijedeće korak u realizaciji ovoga hvalevrijednog projekta je Kick-off meeting koji će se 13. i 14. ožujka održati u Labinu.
Više pročitajte u novom broju Dubrovačkog vjesnika, koji će na pločanskim kioscima biti u subotu ujutro!