Na koje su sve probleme u sezoni 2018. naišli uzgajivači mandarina, istaknuto je u analizi Udruge proizvođača agruma i povrća “Neretvanska mladež” koju je izradio mr.sc. Željko Bjeliš.
Slijedi li nam pilanje i vađenje stabala u punoj rodnosti?, zapitala se Udruga proizvođača agruma i povrća “Neretvanska mladež” u analizi mandarina 2018., poslanoj medijima, ali i Ministarstvu poljoprivrede. – prenosi poljoprivredni portal Agro klub.
Kako se navodi u analizi koju je izradio mr.sc. Željko Bjeliš, dipl.ing.agr., danas se u dolini Neretve mandarine uzgajaju na cca 2.200 ha, prema podacima Zavoda za statistiku i u uzgoju je oko 2,5 milijuna stabala. Veliki broj stabala, posebno starijih nasada nepovratno je nastradao od niskih temperatura tijekom zime 2016./2017.
Također veliki broj manjih parcela, gdje su uglavnom stariji nasadi mandarina se zapuštaju ili su zapušteni. Razloga je, kažu, više:
- Oštećenje od zime 2016./2017.
- Uski sklop sadnje koji onemogućuje traktorsku obradu.
- Populacija, mahom starija, koja je takve nasade obrađivala više nije u mogućnosti, a mladi proizvođači većinom ne žele nastaviti obrađivati mandarine na način kako su to radili njihovi očevi ili djedovi.
- Loša situacija na tržištu i niske cijene mandarina.
- Depopulacija i nezainteresiranost mladih za poljoprivredu.
“Što se tiče otkupne cijene mandarina, ona fluktuira od godine do godine, ovisno o urodu. Urod mandarina u 2018. godini je bio približno 60.000 tona, a u polju je ostalo neobrano oko 10.000 tona. Da se iščitati stabilnost otkupne cijene u periodu prije ulaska RH u EU, zahvaljujući intervencijama države i minimalnim otkupnim cijenama. U ovom periodu, iz doline Neretve nije bilo emigracije stanovništva niti se o tome uopće razmišljalo. Mandarina je bila pokretač razvoja cijele doline, pa i šire. Nažalost, nespremnost za ulazak RH u EU, plaćamo još uvijek.
Neorganiziranost i nepostojanje nacionalne strategije
Neorganiziranost proizvodnje, nepostojanje nacionalne strategije razvoja poljoprivredne proizvodnje, stihijsko vođenje agrarne politike, izostanak vizije razvoja doline Neretve, i drugo dovele su do toga da mladi ne vide perspektivu u poljoprivredi doline Neretve, a drugo ništa ni ne postoji. Stoga je rezultat svega navedenog emigracija stanovništva, starenje populacije i pad ukupne poljoprivredne proizvodnje”, kažu iz Udruge “Neretvanska mladež”. .
Dodatno, kažu, primjetna je značajna razlika između cijene koštanja proizvodnje mandarina i otkupne cijene prije 2013. godine. Otad je svaka druga godina za proizvođače povoljna, odnosno tek svake druge godine mogu ostvariti dohodak dovoljan za normalan život. To, zaključuju, rezultira nesigurnošću i ne daje poticaj za bavljenje ovom vrstom proizvodnje.
“Razlog tome je prije svega nepoštivanje i manipuliranje Zakonom o nepoštenim trgovačkim praksama u dijelu koji se odnosi na izdavanje otkupnog bloka prilikom dovođenja robe na otkup. Zbog ne vaganja i neizdavanja otkupnih blokova, na pojedinim otkupima se događa krađa robe, o čemu je obaviješteno Ministarstvo poljoprivrede, Agencija za tržišno natjecanje, lokalna i regionalna samouprava i dr. S obzirom na to, proizvođači su zadnjih godina, kod procjene otkupne cijene, pribjegavali više vrijednosti jedne PVC gajbe s mandarinama u kojoj bi trebalo biti oko 20 kg.
Velike kritike od strane proizvođača su upućivane s obzirom na kalibriranje mandarina. Uvjerili smo se da pojedini otkupljivači istu robu plaćaju po jednom (nižem kalibru), a prodaju po višem. Najčešće se to događa s kalibrima 3 i 4. Kalibar 4 je na otkupu obično 1 Kn jeftiniji, a prodaje se kao kalibar 3. U jednom trgovačkom centru je napravljeno mjerenje kalibara i pokazalo se je da je u ambalaži mješavina kalibara 4 i 5, a na ambalaži je naveden kalibar 3. O ovome smo također obavijestili Ministarstvo poljoprivrede i zatražili zaštitu proizvođača od ovakvog načina krađe“, naglašavaju.
Problemi uzgoja mandarina u sezoni 2018.
Udruga proizvođača agruma i povrća “Neretvanska mladež” navela je i koji su ih problemi pratili u sezoni 2018.
- Niske i destimulirajuće otkupne cijene za proizvođače.
- Topla i suha jesen je problem koji je stvorio probleme u prodaji svim proizvođačima agruma u Europi, pa i u Hrvatskoj.
- Sve sorte sazorile u kratkom periodu, što je uzrokovalo veliku količinu mandarina u kratkom vremenskom periodu.
- Izostanak ‘donacija’ – povlačenja s tržišta, mjere koja je pozitivno prihvaćena kod proizvođača i mjera koju bi svakako trebalo vratiti, ili iz nacionalnog proračuna ili proračuna EU. Španjolska – Katalonska vlada je odobrila ovu mjeru svojim proizvođačima zbog velikog uroda mandarina i naranača, s tim da u slobodnu distribuciju ide sok.
- Nepoštivanje Zakona o nepoštenoj trgovačkoj praksi: – ne vaganje, neizdavanje otkupnog bloka i neplaćanje unutar 30 dana. Također i krađa na kalibrima.
- Pojava turske mandarine u trgovačkom centru u Požegi i prodaja ispod nabavne cijene. Najveća Španjolska udruga proizvođača AVA ASAJA, zatražila je od svog ministarstva da reagira prema EK u smislu provjere sporazuma EU s Turskom i zemljama sjeverne i južne Afrike, zbog velikog porasta uvoza agruma iz tih zemalja u EU. Smatramo potrebnom reakciju našega Ministarstva poljoprivrede u cilju zaštite domaće proizvodnje u ovakvom i svim drugim sličnim slučajevima.
- Izrugivanje s tuđim nacionalnim resursom kao što je mandarina, a što se dogodilo od strane jednoga slovenskog trgovačkog lanca je za svaku osudu.