Predsjednik Vlade Andrej Plenković u pratnji potpredsjednika Vlade i ministra obrane Damira Krstičevića i načelnika Glavnog stožera Oružanih snaga RH generala zbora Mirka Šundova u poslijepodnevnim satima četvrtka posjetio je vojarnu „116. brigade Hrvatske vojske“ u Pločama u kojoj je smještena satnija mornaričko-desantnog pješaštva.
Nova vojarna otvorena je u rujnu 2018. godine, a povratkom Hrvatske vojske na jug, Ploče su postale strateška točka HV-a na jugu i gravitacijsko središte Hrvatske ratne mornarice. Satnija mornaričkog desantnog pješaštva je u sastavu Flotile HRM-a i ima 158 pripadnika. Razvija sposobnosti provedbe ograničenih desantnih operacija, pravovremene reakcije na ugroze prema kojima je vrijeme reakcije kritični element, zaštitu i osiguranje vojnih lokacija, pomoć civilnom stanovništvu i podizanje pričuvnih snaga.
U razmatranju i analizama potreba razvoja sposobnosti i strukture snaga u zaštiti nacionalnih interesa RH na području juga, prepoznata je potreba stalnog razmještaja operativne postrojbe koja bi osigurala sposobnosti brzog angažiranja i djelovanja u slučaju izvanrednih okolnosti, s obzirom na to da se trenutno najbliža borbena pješačka postrojba nalazi u Kninu, koji je od krajnje južne granice udaljen 270 kilometara, a do Ploča cestovnim putem 150 kilometara. Zapovjednik Satnije mornaričko desantnog pješaštva je satnik Branimir Todorić.
Brojne novinare najviše je zanimao propali posao oko kupnje vojnih aviona. „O cijelom slučaju raspravljat će se i u Hrvatskom“ saboru najavio je Plenković javlja N1. ‘Što se tiče naših nastojanja da u ovom natječaju koji je stavljen ad acta Hrvatska dobije višenamjenske borbene avione, uz nastojanje da taj projekt bude financijski održiv, da za slijedećih 25 godina ojačamo naše zrakoplovsto, nažalost nije došao do kraja. Mi smo u fazi dovršavanja analize’, rekao je premijer dodajući kako je bitno da nisu narušeni odnosi ni sa SAD-om, niti s Izraelom te da će s te dvije zemlje nastaviti suradnju.
Ministar Damir Krstičević je poručio da je Vlada napravila sve da nabavi višenamjenske borbene avione koji su nam potrebni danas i u budućnosti da bi Hrvatska bila sigurna država. ‘Država Izrael je imala sve potrebne papire, uključujući onaj da može nuditi avion u toj konfiguraciji. Država Izrael je imala odgovornost da ishodi konačno odobrenje, došli su u Hrvatsku desetog siječnja i rekli da to ne mogu napraviti. Ispričali se i rekli da Hrvatska nije odgovorna u toj priči. Ono što je ključ, nije potpisan ugovor, nema štete na proračun, Hrvatska je postavila sva potrebna pitanja. Kako izlaze dokumenti, vidjeli ste da smo imali dokumente’, rekao je Krstičević.
[Best_Wordpress_Gallery id=”367″ gal_title=”190131plenkovicplocce”]