Zbog loše prodaje ove jesni je propalo desetak tisuća tona mandarina koji su ostali trunuti na plantažama. Kako će se zbrinuti te mandarine s obzirom da ne mogu ostati ispod stabala jer su podloga za razvoj sredozemne voćne muhe, koja zadnjih desetak godina jednako napada voće i povrće, pitanje je koje sebi postavljaju neretvanski poljoprivrednici. Prema zakonskim odredbama mandarine se moraju ukloniti iz voćnjaka. Neki će ih pokupiti i zatim zakopati u zemlju dok će ih drugi zaorati prilikom zimskog oranja plantaža te eventualno poprskati nekim dezinfekcijskim sredstvom kako bi se barem malo smanjila mogućnost razvoja sredozemne voćne muhe, koja na poljoprivrednim kulturama u dolini Neretve pričinjava velike štete.
Muha intenzivno napada mandarine, breskve, šljive i drugo voće a u novije doba i plasteničko povrće paprike i rajčice. Plod mandarine muha ubode i u njega položi jajašce iz kojega se razvije ličinka-crv zbog čega mandarina ili neka druga voćka truli i nije za konzumaciju.
Kako bi se štete od sredozemne voćne muha smanjile resorno Ministarstvo poljoprivrede je donijelo je Akcijski plan o poduzimanju mjera za sprječavanje širenja i suzbijanje sredozemne voćne muhe – Ceratitis capitata (Wiedemann) u dolini rijeke Neretve za razdoblje od 2018. do 2021. Godine. Tim planom su propisane mjere monitoringa populacije odraslih jedinki muhe, zbrinjavanje zaraženih, oštećenih, trulih i odbačenih plodova u voćnjacima te druge preventivne metode u cilju istrjebljenja ovoga nametnika, koji u voćnjacima može prouzrokovati milijunske štete.
Sredozemna voćna muha štetnik je koji napada više od 240 vrsta bilja, a za naše područje najznačajniji domaćini su joj su mandarina, klementina, naranča, kaki, nešpula, smokva, jabuka, marelica, šljiva, breskva, nektarina, japanska šljiva i kruška, upozoravaju iz Ministarstva poljoprivrede upozoravajući da je na snazi i Naredba o poduzimanju mjera za sprječavanje širenja i suzbijanje sredozemne voćne muhe –Ceratitis capitata (Wiedemann) kojom su propisane odgovarajuće fitosanitarne mjere u cilju sprječavanja širenja i suzbijanja sredozemne voćne muhe. Dubrovačko-neretvanska, Splitsko-dalmatinska, Šibenska, Zadarska i Istarska županija smatraju se ugroženim područjima u kojima je potrebno provoditi preventivne mjere sprječavanja širenja i suzbijanja ovog štetnika. Tako treba redovito uklanjati samonikle biljke domaćine sredozemne voćne muhe, zapušteno poljoprivredno zemljište privesti poljoprivrednoj proizvodnji te prikupljati i zbrinjavati otpale plodove s tla, poručuju iz Ministarstva poljoprivrede.
Plan suzbijanja podrazumijeva provedbu mjera koje se odnose na aktivnosti suzbijanja sredozemne voćne muhe što među ostalim podrazumijeva provođenje monitoringa populacije odraslih jedinki sredozemne voćne muhe te prisustvo ličinki u plodovima na ciljanom području kao i zbrinjavanje zaraženih, oštećenih, trulih i odbačenih plodova u voćnjacima, okućnicama, javnim površinama i zapuštenim poljoprivrednim zemljištima .
Posebno je zanimljivo suzbijanje sredozemne voćne muhe koje se provodi masovnim lovom, zatrovanim mamcima te posebnom tehnikom sterilnih kukaca. Riječ je o masovnom laboratorijskom uzgoju sterilnih mužjaka te njihovo ispuštanje u prirodu gdje su brojčano nadmoćnijih prema prirodnim mužjacima.
Rezultat ove metode Sterilnih kukaca je da ženka sredozemne voćne muhe odlaže sterilna jaja iz kojih se ne razvijaju ličinke. Metoda ne može funkcionirati sama po sebi, već je potrebno provoditi i druge mjere suzbijanja, prvenstveno higijenske mjere u voćnjacima, masovni lov, pojašnjavaju iz Ministarstva poljoprivrede.
S obzirom na geografsku izolaciju doline rijeke Neretve okolnim brdima i morem, primjena tehnike sterilnih kukaca na cijelom ovom području je tehnički primjenjiva i daje dobre rezultate, zaključili su u Ministarstvu poljoprivrede.
Piše: Stanislav SOLDO