Iako je Dubrovačko-neretvanska županija pokrenula inicijativu samostalnog plasmana mandarina na javnim površinama u gradovima i općinama diljem Hrvatske, neminovno je da će dio ovogodišnjeg uroda mandarina ostati neobran na stablima.
Inicijativa je sa jedne strane uključila proizvođače mandarina iz doline Neretve a s druge strane jedinice lokalne samouprave u RH, preko kojih se dolazi do krajnjih kupaca. Riječ je o suradnji s LEADER mrežom Hrvatske i Udrugom gradova RH a mandarine se krajnjim kupcima prodaju izravno sa kombija ili kamiona.
Pozivu Dubrovačko-neretvanske županije odazvalo se preko pedeset OPG-ova i preko četrdeset jedinica gradova i općina koji službenim odobrenjima ustupaju javne površine iz svoje nadležnosti našim proizvođačima mandarina, u cilju što većeg plasmana mandarina putem direktne prodaje na domaćem tržištu.
U okviru ove Inicijative u tijeku je manifestacija „Zagreb Neretvi, Neretva Zagrebu“ gdje dvadeset pet proizvođača mandarina iz doline Neretve plasira svoje proizvode na devet atraktivnih lokacija u gradu Zagrebu, putem štandovske prodaje.
– Ova rastuća inicijativa iz dana u dan svjedoči o pozitivnim iskustvima s terena. S jedne strane imamo zadovoljne proizvođače kojima je pružena prilika da u direktnom načinu prodaje, po dobrim cijenama, plasiraju prvoklasne proizvode mandarina. S druge strane imamo zadovoljne kupce diljem Hrvatske koji u ovom načinu kupnje ne samo da konzumiraju kvalitetne proizvode mandarina već u direktnom kontaktu s proizvođačima, možda po prvi puta, imaju priliku čuti priču o uzgoju, zaštiti i berbi mandarina iz doline Neretve, što ovoj inicijativi daje i dodatnu promidžbenu vrijednost, priopćili su iz Dubrovačko-neretvanske županije.
Proizvođač mandarina iz doline Neretve i član Hrvatske voćarske zajednice, Neven Mataga ističe da je pohvalno što im je Grad Zagreb ustupio 25 štandova na devet lokacija, ali proizvođači imaju i troškove transporta, pakiranja i radnika koje plaćaju na štandovima pa je i tamo cijena mandarina gotovo kao u dućanima. On naglašava da je dobra i ideja Dubrovačko-neretvanske županije ali sa njom se ipak krenulo prekasno kada se ova sezona berbe nije mogla spasiti.
– Ljudi odvoze po gradovima i prodaju mandarinu ali to je samo kap u moru ovogodišnjeg uroda-pojašnjava Mataga, koji se nada da će sve institucije nadležne za poljoprivredu ozbiljnije pristupiti problemu plasmana neretvanskih mandarina.
Na plantažama od Metkovića do Ploča ove jeseni je procijenjen urod od preko 60 tisuća tona. S obzirom da su otkupi zagušeni već je sasvim izvjesno da će preko šest tisuća tona mandarina ostati na stablima i propasti. To su velike količine koje su se mogle utržiti da su ostale donacije koje je financirala Europska komisija.
– Hrvatska je dobivala potpore iz EU za zbrinjavanje tržišnog viška mandarina zbog ruskih sankcija. Nažalost, od ove godine te mjere više nema i mandarine će propasti. Država je trebala osigurati potporu iz proračuna u iznosu oko 15 milijuna kuna kako bi višak završio u donacijama koje bi se dijelile domovima za stare, socijalnim ustanovama i humanitarnim organizacijama , zaključuje Mataga.
Piše: Stanislav SOLDO