Predavanje i tečaj “Hrvatska glagoljaška baština u kontekstu europske kulture” za djecu i odrasle – prof. dr. sc. Darko Žubrinić
Hrvatska glagoljička baština u kontekstu europske kulture
u subotu, 03. 11. 2018. od 16 do 19 h
predavač: Darko Žubrinić (predsjednik Društva prijatelja glagoljice)
Hrvatska glagoljička baština predstavlja jedan od najizvornijih i najinteresantnijih fenomena hrvatske kulture. Ta će golema baština biti riječju i slikom opisana na nekim od najvažnijih primjera. Tijekom predavanja bit će pokazano kako nas hrvatska glagoljička kultura povezuje s mnogim narodima svijeta.
Glagoljicu je sastavio Konstantin Filozof sredinom IX. stoljeća kao pismo slavenskoga prijevoda grčkih liturgijskih tekstova, za potrebe širenja kršćanstva među moravskim Slavenima, dakle prije 863., zacijelo u Carigradu.
Slavenski su nazivi slavensko pismo, Littera Hieronymiana, littera slava, hrvacke knjige… Naziv glagoljica prvi je put zasvjedočen u talijanskom pismu Franje Glavinića rimskoj Propagandi 11. siječnja 1626., a koristi se učestalije tek od XIX. stoljeća. Pismo je nazvano prema glagolu glagoljati, koji, osim svojeg izvornog značenja govoriti, označuje i obavljanje službe Božje na staroslavenskom jeziku. (tekst preuzet iz Hrvatske enciklopedije)
Više o najstarijem pismu slavenskog jezika čut ćemo od Darka Žubrinića, predsjednika Društva prijatelja glagoljice.