Danas će glavno obilježje vremena biti jačanje vjetra te daljnji porast valovitosti mora i temperature zraka, a samo će ponegdje biti i kiše, piše portal DalmacijaPlus.
Od nedjelje do utorka će biti prilično vjetrovito, osobito na Jadranu i područjima uz njega, gdje će biti i često obilne kiše, zbog čega je DHMZ, osim uobičajenih upozorenja na opasne vremenske pojave, objavio i posebno priopćenje.
Od srijede postoji velika vjerojatnost smirivanja vremena, barem kratkotrajnog, prognozira Zoran Vakula za HRT.
U gorju i na sjevernom Jadranu danas umjereno do pretežno oblačno, mjestimice s kišom, osobito na širem riječkom području, gdje može i zagrmjeti. Bit će još vjetrovitije nego u petak, uz umjeren i jak južni vjetar i jugo, mjestimice i s olujnim udarima, te umjereno valovito i valovito more. Temperatura zraka na sjevernom Jadranu uglavnom između 16 i 21 °C, a u gorskim predjelima 13 i 18 °C.
Na srednjem Jadranu i u unutrašnjosti Dalmacije djelomice sunčano, a uz ponegdje više oblaka bit će i malo kiše, većinom u unutrašnjosti Dalmacije. Puhat će umjereno i jako jugo, ponegdje i vrlo jako uz olujne udare, osobito prema kraju subote kad će more biti valovito i jače valovito. Temperatura zraka ujutro od 13 °C u unutrašnjosti do 18 °C na obali, a najviša dnevna od 21 do 24 °C.
Podjednaka temperatura i na jugu Hrvatske, uz promjenljivu naoblaku. Mjestimice kiša, pa i u obliku pljuska, pogotovo duž obale. Puhat će umjereno i jako jugo, prema večeri i jače, s još češćim olujnim udarima te uz sve valovitije more.
Za danas je za područje cijele obale izdan žuti alarm zbog jakog juga. Od nedjelje do utorka – vjetrovito, relativno toplo, ponegdje obilna kiša
I u danima koji slijede na kopnu će se nastaviti razmjerno toplo, a do utorka će povremeno biti kiše. Najkišovitije, uz obilnu oborinu, bit će u gorskim predjelima i u unutrašnjosti Dalmacije, gdje su moguće i lokalne bujične poplave. U srijedu smirivanje – barem nakratko. Puhat će umjeren i jak jugozapadni i južni te jugoistočni vjetar koji će u srijedu oslabjeti.
Na Jadranu će vrijeme od nedjelje do utorka biti još nepovoljnije nego u subotu. I to ne samo zbog jakog i olujnog juga te velikih valova koji mogu poplavljivati obalu nego i zbog često obilne kiše i nevera. Jedino se temperatura zraka neće znatno mijenjati te će i dalje biti razmjerno toplo. U srijedu smirivanje, a zatim bi ponovno moglo biti kiše i jačeg juga.
Zbog drastične promjene vremena, Državni hidrometeorološki zavod objavio je posebno priopćenje i upozorenje za idućih nekoliko dana.
Zbog doline u polju geopotencijala koja će se spustiti sa sjevera Europe duboko u Sredozemlje, čak do Afrike, nad naše će predjele idućih nekoliko dana pritjecati izrazito vlažan, topao i nestabilan zrak u kojem će biti i povećana koncentracija pijeska, piše DHMZ.
Kiša, ponegdje blatna, bit će češća i obilnija na Jadranu i u gorskim predjelima. Obilnija oborina je na širem riječkom području moguća već danas, ali u nedjelju, ponedjeljak i utorak velike količine kiše bit će duž većeg dijela Jadrana, u gorskom području te unutrašnjosti Dalmacije. Tih dana u 24 sata može lokalno pasti i više od 70 litara kiše po četvornom metru, no važno je naglasiti da u razdoblju od nedjelje do utorka ukupna količina oborine ponegdje može biti veća od srednje mjesečne. Dakle, na pojedinim lokalitetima može pasti i više od 200 litara po četvornom metru. Povremene će kiše biti i u sjevernim kopnenim krajevima, no ne tako obilne kao na Jadranu i u gorju.
Obilna oborina koja će pasti u kratko vrijeme, u obliku izraženih pljuskova praćenih grmljavinom, može mjestimice izazvati bujične poplave na području uz Jadransko more i zaleđu, što uključuje Gorski kotar, Liku i dalmatinsko zaleđe.
Prognozirana oborina će utjecati na povišenje vodostaja na gornjim dijelovima sliva Kupe već tijekom nedjelje, a primjerice vodostaji u selu Kupa bi tijekom noći na ponedjeljak mogli dosegnuti redovne mjere obrane od poplava. Maksimalni vodostaji Kupe i Korane u Karlovcu se očekuju u ponedjeljak, 29. listopada, u večernjim satima, no ne bi trebali dosegnuti mjere obrane od poplava.
Vodostaji rijeke Save će rasti tijekom vikenda uslijed prognoziranih obilnih oborina u slovenskom dijelu sliva. Vrh vodnog vala iz Slovenije očekuje se na hidrološkoj postaji Drenje Brdovečko tijekom utorka poslijepodne kada vodostaji mogu dosegnuti redovne mjere obrane od poplava. Sve promjene u hidrološkim prognozama će se pravovremeno dopunjavati.
Uslijed izražene grmljavinske aktivnosti mogući su i kraći prekidi u opskrbi električne energije.
Osim na obilnu oborinu, važno je upozoriti i na jak i olujan, na moru i u gorju i orkanski vjetar. Jugo i južni vjetar će jačati i u nedjelju duž većeg dijela Jadrana biti olujno (brzina veća od 17 m/s), a u ponedjeljak i orkansko (brzina veća od 33 m/s). Olujnog vjetra, većinom jugozapadnog, bit će u višem gorju već od danas, a u ponedjeljak će također biti dosegnute i orkanske brzine. Zbog duljeg razdoblja s tako jakim vjetrom posebno će trebati pripaziti prilikom boravljenja i obavljanja radova na otvorenom pa se preporučuje slijediti upute nadležnih službi. Uz izrazito vjetrovito vrijeme, bit će teškoća u kopnenom i pomorskom prometu. U utorak se očekuje slabljenje vjetra.
Također, uslijed premještanja duboke ciklone, odnosno središta niskog tlaka zraka, olujnog vjetra, visokih valova (valovito i jače valovito, ponegdje i uzburkano more) i obilne oborine, mogući su problemi u pojedinim uvalama i lukama.