Sezona berbe mandarina je na vratima a još uvijek nisu definirani uvjeti otkupa ovog voća. Prema procjenama se očekuje i do 60 tisuća tona mandarina, koje se kako sada stvari stoje neće moći prodati ili se neće prodati po odgovarajućim cijenama. Rusija i dalje ostaje zatvorena za neretvanske mandarine pa se problem plasmana prenosi iz godine u godinu.
Međutim, ove godine Europska komisija je ukinula količinske kvote za mandarine koje su se do sada dijeliti humanitarnim udrugama i socijalnim ustanovama pa su neretvanski voćari sa pravom zabrinuti. Naime, te kvote su donesene za ublažavanje posljedica ruskog embarga ali kako prošle godine zbog lošeg uroda nisu iskorištene ove su godine ukinute.
– Hrvatska tu nije mogla učiniti ništa, kazala je državna tajnica u Ministarstvu poljoprivrede Marija Vučković nakon sastanka, proizvođača, otkupljivača, predstavnika lokalne vlasti i županije Dubrovačko-neretvanske o problemu plasmana neretvanskih mandarina. Naglasila je da je ta mjera bila na snazi četiri godine ali da kvota za mandarine nije bila iskorištena, pa je Europska komisija procijenila kako ta mjera nije više neophodna, pojasnila je Vučković naglasivši da su samo Poljska i Hrvatska tražile uvođenje mjera za ublažavanje šteta od embarga ruskog tržišta premda .
Vučković je ovom prilikom također najavila da će se osnovati jedan operativna skupina koja će po tjednima pratiti stanje u prodaji mandarina u sezoni berbe. Osim toga Ministarstvo poljoprivrede će poticati certifikaciju mandarina i oznaku izvornosti te poticati udruživanje proizvođača kao i izgradnju sustava za navodnjavanje.
Državna tajnica je još naglasila da na sastanku nije bilo govora o cijeni mandarina, jer je formiranje cijena zabranjeno.
Ako se neretvanska mandarina ne proda, neće biti samo oštećeni izravni poljoprivredni proizvođači već i država, koja neće moći uprihoditi PDV, što je dosadašnjih godina bila značajna stavka u punjenju državnog proračuna.
Osim problema sa plasmanom i prodajom u Neretvi je trenutačno i problem sa radnom snagom.
Otkupljivačka poduzeća traže radnike u sortirnicama i pakirnicima mandarina, a vlasnici plantaža traže radnike isključivo za berbu. Tvrtka Marinada u Opuzenu oglasila je preko lokalnog Zavoda za zapošljavanje potrebu za sezonskim zapošljavanjem čak 150 radnika, koji bi radili na poslovima sortiranja i pakiranja u Opuzenu. Ukupno u Neretvi se na poslovima pakiranja i sortiranja mandrina traži više od 300 radnika.
Predstavnik tvrtke Marinada, Dragan Crnomarković kazao je da još uvijek nisu pronašli radnu snagu za rad u otkupljivačkom pogonu u Opuzenu. On također nije želio govoriti o otkupnoj cijeni mandarina pa su ovdašnji voćari ostali uskraćeni za toliku željenu informaciju.
Dosadašnjih godina su sortirnice i pakrinice nudile minimalnu plaću od oko plaći od 3600 kuna bruto što je 2200 neto, pa su sezonci to izbjegavali. Naime, bolja zarada im je bila na plantažama gdje je dnevnica 200 kuna a gazda osiguraje hranu i plaća prijevoz. Računica je jednostavna, radnici više mogu zaraditi berući mandarine na plantažama negoli da rade u pogonima otkupljivačkih poduzeća.
Tako bi se na neretvanskim plantažama moglo zaposliti preko dvije tisuće radnika, koji bi radili za prosječnu dnevnicu od 200 kuna. Međutim za očekivati je probleme sa radnicima jer su brojni sezonci poslove potražili u Irskoj ili zemljama zapadne Europe. Ovo je bilo evidentno još i prošle godine ali s obzirom da je urod bio rekordno nizak nije postojala potreba za beračima jer su se mandarine brale unutar obitelji. Sada kada se očekuje duplo veći urod negoli prošle godine u berbu će biti nužno uključiti vanjske berače. Unatrag nekoliko godina u berbu mandarina su dolazili radnici iz susjedne Hercegovine, poglavito Šuškova i Bobanova naselja, ali većina njih otišla je trbuhom za kruhom u zapadno europske zemlje, pa se na njih ne može računati.
Opuzenski voćar, Alenko Šešelj naglašava da minimalna cijena ispod koje se ne isplati proizvodit mandarine je 3,00 kuna. Tu je riječ o pozitivnoj nuli i sve ispod toga je čisti gubitak za poljoprivrednika. Naglašava da je zadovoljan sa sastankom sa županom i ostalima. Problem treba rješavati. Svjedoci smo da proizvodnja mandarina nestaje, urušava se kompletan sustav mandarina. Ljudi ne vide nikakvu perspektivu u proizvodnji mandarina pa smo tako već izgubili 20 posto nasada. Mladi odlaze, veliko je iseljavanje. Ono što svako žulja je cijena-govori Šešelj. Naglašava da tržište određuje cijenu ali da se u toj cijeni treba naći na sredini. Danas čovjek koji radi i proizvodi mandarine ne može opstati ako cijena nije 3,00 kuna. To je zadnja obrambena linija. Ako će cijena biti niža nasadi će se napuštati, rezolutan je Šešelj.
Opuzenski voćarima potporu je dao i župan Dubrovačko-neretvanski, Nikola Dobroslavić. Posebno je naglasio razvijanje zaštićene oznake izvornosti neretvanske mandarine što je veliko postignuće za čitavu dolinu Neretve čime se može postići veća cijena što je konačni cilj i proizvođača i otkupljivača.