Učenici Osnovne škole Fra Ante Gnječa iz Staševice osvojili su prvo mjesto u prikupljanju čepova u konkurenciji 163 odgojno obrazovne ustanove, odnosno dječja vrtića i osnovne škole iz čitave Republike Hrvatske. Riječ je o akciji pod nazivom „Čep za osobe s invaliditetom“, koju je provela udruga „Spasimo šume“ i obrt „Eko Proložac“, u suradnji s Udrugom osoba s invaliditetom Imotski, te uz podršku Ministarstva znanosti i obrazovanja. Akcija je trebala završiti krajem ovogodišnjega travnja, ali je produžena.
Iz škole u Staševici sudjelovalo je ukupno 48 učenica i učenika od njih 88 koliko ih školu pohađa i prikupili su 1 943 kilograma čepova, čime su uvjerljivo trijumfirali. „Ako znamo da u jednom kilogramu ima oko 400 čepova, onda možemo izračunati koliko je to čepova“, s ponosom ističe Boro Bustruc, ravnatelj Osnovne škole u Staševici. A matematika kaže da je to preko 770 tisuća čepova! Polaznici škole Fra Ante Gnječa, koji su kao nagradu za ovu hvale vrijednu akciju dobili ulaznice za nacionalni Park Plitvička jezera, koji će posjetiti u rujnu, prikupljali su ih na najrazličitije načine, po kafićima i restoranima, po kućama, po centrima koji prikupljaju boce, a ne trebaju im čepovi, a u zadnje vrijeme i po plažama. Uključili su u akciju i svoje prijatelje i rodbinu, pa respektabilan rezultat i ne iznenađuje. Tim prije, jer su se u ovakvim akcijama već dokazali. Naime, prije ove akcije prikupili su preko jedne tone čepova, prodali ih i zarađeni novac u iznosu od 1 200 kuna darovali pločanskoj udruzi „Radost“, koja okuplja osobe s mentalnom retardacijom. Ova akcija imala je sličan karakter, jer se pomagalo Udruzi osoba s invaliditetom, a osim humanitarnog značaja, cure i mladići iz Staševice ističu i potrebu razvijanja ekološke svijesti, što je u staševačkoj školi počelo još 1998. godine čišćenjem i uređenjem školskog i mjesnog prostora, te razdvajanjem prikupljenoga otpada i njegovoga korištenja u reciklažne svrhe, unatoč tome što su rješenja za recikliranje morali tražiti samoinicijativno, zbog brojnih nedostatak u sustavu.
Osim čepova, u Staševici se prikuplja pvc ambalaža, tvrda plastika, plastične vrećice i folije, stare baterije i akumulatori, sve vrste metala, električni i elektronski otpad, staro ulje, staklo, organski otpad, te stari papir. Škola Fra Ante Gnječa je u nedavno završenoj akciji DM-a „Zeleni korak“, u svojoj konkurenciji škola do 120 učenika, s prikupljenih 3 420 kilograma papira, osvojila visoko peto mjesto u Hrvatskoj, s prosjekom od gotovo 39 kilograma papira po učeniku. „Što se tiče materijalne koristi za školu, imamo je jedino od staroga papira, a sve ostalo usmjereno je na razvijanje ekološke svijesti kod učenika i njihovih roditelja. Bez lažne skromnosti, malo je i nimalo odgojno-obrazovnih ustanova u RH koje prikupljaju i zbrinjavaju toliko vrsta otpada. Nastavit ćemo s našim aktivnostima jer nam je teško gledati da se pojedine vrste otpada uvoze u našu zemlju, dok toga istog otpada ima po poljima, rijekama, jezerima, moru i šumama, gdje zagađuje prostor i daje ružnu sliku. Najaktivnije učenike nagradimo na kraju školske godine, a ove smo godine podijelili preko 70 knjiga s posvetom“, rekao je ravnatelj Bustruc uz naglasak kako zbrinjavanje otpada ne smije biti svedeno na obilježavanje nekih eko datuma nego način življenja.
Čepovi mogu „zapošljavati“
Darija Mandić, vlasnica obrta „Eko Proložac“ jednog od organizatora akcije, sa svojim suprugom Markom ističe dvostruku moguću korist, jer osim humanitarnog karaktera i pomoći najpotrebnijima, prikupljanjem čepova mogu se osigurati i radna mjesta, u što su se uvjerili za vrijeme boravka u inozemstvu. Poznato je da u velikom broju škola, na žalost uslijed nedostatka učenika, postoje prazni prostori u koje se mogu skladištiti čepovi i zaposliti osobe koje bi to radile, a sve bi se financiralo EU novcem. „Takva praksa vani već postoji, potrebno je napraviti mrežu i na nivou Hrvatske godišnje prikupiti 52 tone čepova. Primjer škole iz Staševice pokazuje da je to moguće, oni su napravili izvanredan posao. Čep je veliki problem u prirodi, puno veći od boce, a s njim možemo napraviti čudo“, kažu Mandići.