Ministarstvo zaštite okoliša i energetike i Hrvatske vode u petak su potpisali niz ugovora s gradonačelnicima i načelnicima gradova i općina te direktora komunalnih društava u u Dubrovačko-neretvanskoj županiji. Između ostalog, svečano potpisivanje kojemu su nazočili ministar zaštite okoliša i energetike Tomislav Ćorić i generalni direktor Hrvatskih voda Zoran Đuroković, upriličeno je i u Općini Slivno za ugovor o sufinanciranju građenja vodnih građevina vrijedan tri milijuna kuna između Hrvatskih voda i komunalnog društva Odvodnja Slivno, ugovore o sufinanciranju programa smanjenja gubitka za 2018. godinu vrijedne po 625 tisuća kuna između Hrvatskih voda i društva Izvor Ploče d.o.o., odnosno Komunalnog društva Metković.
Osim ugovora koji su rezultat natječaja Hrvatskih voda, potpisan je i Ugovor o provedbi projekta edukativno informativnih aktivnosti između Ministarstva zaštite okoliša i energetike i Grada Metkovića. Riječ je o natječaju za kojeg je ministarstvo osiguralo 47 milijuna kuna za provedbu u Republici Hrvatskoj u 2018. godini.
Osim čelnih ljudi Ministarstva zaštite okoliša i energetike i Hrvatskih voda i potpisnika korisnika – Dalibora Milana, Đina Zmijarevića i Smiljana Mustapića, na svečanosti su sudjelovali saborski zastupnik Branko Bačić, župan Nikola Dobroslavić, državna tajnica Ministarstva poljoprivrede Marija Vučković i pomoćnica ministra zaštite okoliša i energetike Elizabeta Kos.
[Best_Wordpress_Gallery id=”248″ gal_title=”180512ugovori”]
Ministar Ćorić uvodno je istaknuo niz programa koje ministarstvo i Hrvatske vode objavljuju u vezi s financiranjem građenja vodnih građevina, smanjenjem gubitaka vode, odvajanjem otpada i snaženjem svijesti o potrebi očuvanja prirodnih resursa. Ti se programi uspješno financiraju iz Operativnog programa Konkurentnost i kohezija 2014.-2020. i proračunskih sredstava na pozicijama ministarstva i Hrvatskih voda u značajnim udjelima između 80 i 85%, dok preostali dio financiraju odobreni korisnici. „Hrvatska, na žalost, pati od velikog udjela gubitaka u vodoopskrbnom sustavu i oni su krajem 2016. godine bili procijenjeni na 49 posto. Namjera nam je da u narednim godinama smanjimo gubitke u sustavu. Voda je resurs kojeg Hrvatska doista ima u izobilju, međutim ne možemo ga gubiti na ovakav način“, rekao je, među ostalim, Ćorić. Đuroković je istaknuo kako je prioritet završiti kanalizacijski sustav na području Kleka, a onda riješiti i Komarnu, te dogovoriti s kolegama iz Neuma oko 700 metara dijela koji nije spojen, kako bi se mogao sustav iz Hrvatske i Kleka spojiti na sustav odvodnje na području Neuma. Na svečanosti je pohvaljena aktivnost neretvanskih jedinica lokalne samouprave i komunalnih društava te je izraženo uvjerenje u nastavak uspješnih prijava i suradnje u cilju osiguranja odgovarajuće infrastrukture za potrebe stanovnika i turista i očuvanja raznolikog i vrijednog neretvanskog okoliša.