Prošlu nedjelju, 15. travnja 2018. godine, dva tjedna nakon održanog XVIII. Vodičkog festivala žudija u Mariji Bistrici održan je uobičajeni sastanak predstavnika čuvara Kristova groba kod slijedećeg domaćina festivala, u župi svetog Mihovila u Oklaju, Općina Promina. Sastanku i druženju nazočilo je 50-ak sudionika iz 13 župa. Kao i do sada, kako je već ranije i zamišljeno, sastanak je poslužio kao osvrt na protekli festival, te da se upoznamo sa mjestom domaćina slijedećeg festivala.
Kako je to već običaj u župi Promina da svake druge nedjelje u mjesecu sveta Misa bude u svetištu i crkvi Gospe Čatrnjske u obližnjem Lukaru tako smo sudjelovali na svetoj misi koju je predvodio prominski župnik fra Petar Pletikosa i ujedno prisustvovali krštenju male Klare. Na početku nas je fra Petar lijepo najavio i pozdravio, te nam zaželio uspjeh u našim nastojanjima da očuvamo ovu pobožnu tradiciju.
Nakon euharistijskog slavlja uputili smo se nazad u Oklaj na sastanak koji se održao u prostorijama Općine Promina gdje nas je dočekao i pozdravio zamjenik načelnika g. Žarko Duvančić.
Na početku skupu se obratio redatelj festivala g. Šime Strikoman posebno pozdravivši predstavnike Marije Bistrice, gospodu Željka Miličkog i Franju Šimuneca, te im zahvalio na veličanstvenoj organizaciji protekle manifestacije. Skupu se ukratko obratio i Denis Bronić, voditelj prominskih čuvara, pohvalio organizaciju festivala u Mariji Bistrici, te svima zaželio dobrodošlicu u Oklaj.
Gospodin Željko Milički se još jednom svima zahvalio na dolasku i sudjelovanju na festivalu u Mariji Bistrici, te je iznio kratke organizacijske pojedinosti. Ujedno je pročitao i pismo msgr. Zlatka Korena, nekadašnjeg rektora Hrvatskog nacionalnog svetišta Majke Božje Bistričke, u kojem poziva organizatore da se XX. Vodički festival žudija održi u Zagrebu 2020. godine, a ne u Vodicama kako je to bilo prije određeno. Svi prisutni su se složili sa prijedlogom, te se očekuje poziv iz Zagreba na sastanak na kojem bi se definirali uvjeti održavanja festivala u Zagrebu 2020. godine.
Nakon ovih izlaganja koordinator festivala g. Luka Lipić zahvalio se svima koji su izdvojili svoje dragocjeno vrijeme i došli u Oklaj na sastanak. Ujedno je još jednom zamolio sve da budu ažurniji u odgovaranju na e – mail ili SMS poruke vezano za održavanja sastanaka i informacije o dolasku na festival. Zahvalio se prošlim domaćinima Mariji Bistrici na gostoprimstvu i organizaciji, posebno g. Željku Miličkom koji je iznio najveći teret organizacije, kao i Udruzi kuburaša Marija Bistrica, te ukazao da su ovakvi sastanci bitni kako bi jačali zajedništvo i produbljivali stečeno prijateljstvo.
Također se osvrnuo na gostovanje Škofjeloškog pasijona iz Slovenije, koji je proglašen svjetskom nematerijalnom baštinom od UNESCO-a, te pojasnio vezu između običaja čuvanja Kristova groba i pasiona koja je dokaz da su hrvatske uskrsne tradicije europska pasionska baština. S tim u vezi proces uvrštenja običaja čuvanja Kristova groba u nematerijalnu kulturnu baštinu Republike Hrvatske ide dalje.
Iako na ovom sastanku nismo spominjali tehničke detalje izvođenja festivala ovdje ćemo samo navesti ono što je zaključeno na prijašnjim sastancima i čega se i dalje treba držati. Trajanje prezentacije mora se smanjiti na dvije minute, sve ovo zbog povećanja broja sudionika u odnosu na prijašnje godine kada je donesena takva odluka. Nastupi se moraju sinkronizirati sa voditeljem programa, pjevačima i samim čuvarima. Kada voditelj počne čitati najavu župe čuvari moraju početi svoju izvedbu.
Put od polazne točke do pozornice mora biti kraći i vidno obilježen, a one skupine koje svoje rekvizite ostavljaju pored Gospodinova groba nakon padanja odnosno bježanja treba što brže ukloniti. Sve ovo u svrhu dinamičnijeg festivala i njegove gledljivosti koja ne bi smjela potrajati više od 1 sat i 45 minuta. Ovim bi se dalo na značenju i završnom činu predavanja prelazne statue budućem domaćinu kao i onih u trajno vlasništvo organizatoru tek održanog.
Stalni pratitelj ovih zbivanja profesor Petar Gardijan u svom obraćanju apelira na nastavak ove misije kojom se javno pokazuje pripadnost kršćanskoj kulturi, proširuje duhovna dimenzija, te festival ima i turistički značaj. Također je istaknuo kako manja mjesta trebaju iskoristiti činjenicu da se festival događa kod njih te
iskoristiti publicitet i istaknuti svoje znamenitosti i originalnosti i ponuditi ih turističkom tržištu i suvremenim turistima koji su u potrazi za kulturnim i tradicijskim blagom.
Na kraju sastanka u ime domaćina g. Denis Bronić pozvao je sve na zajednički ručak, te smo uz peku i domaće vino raspravljali o organizaciji XIX. Vodičkog festivala žudija, ali o tome na idućem sastanku u studenom o čemu ćete svi biti pravodobno obaviješteni.
U svrhu što kvalitetnije međusobne komunikacije mole se svi da svoje promjene kontakata ili voditelja skupina obavezno dostave koordinatoru Luki Lipiću na broj mobitela 099 218 1055 ili e-mail adresu: lipicluka@yahoo.com .
Preuzeto: Festival Žudija