Ako se u iduća nešto više od dva mjeseca ne ostvari gotovo nemogući scenarij, Medicinsko – biokemijski laboratorij u Domu zdravlja Ploče biti će zatvoren. Za stanovništvo Ploča i susjedne Općine Gradac biti će to katastrofa, ali priča o sudbini laboratorija u Pločama ima puno širu dimenziju i priča je o sudbini, u ovom trenutku, 546 magistara medicinsko–laboratorijske dijagnostike u Hrvatskoj, čiju struku zakon ne priznaje.
U pločanski laboratorij, koji radi već oko šest desetljeća, polovicom je siječnja ove godine zdravstvena inspekcija Ministarstva zdravstva, temeljem zaprimljenog zahtjeva Hrvatske komore medicinskih biokemičara obavila nadzor i utvrdila da nema diplomiranog inženjera medicinske biokemije, koji je prema važećim zakonima jedini ovlašten voditi laboratorij. Dom zdravlja Ploče ima zaposlenog diplomiranog inženjera medicinsko laboratorijske dijagnostike, ali ova profesija nije uređena u Republici Hrvatskoj. Odgovornoj osobi Doma zdravlja Ploče naređeno je da ovaj problem riješi u roku od 120 dana. No ravnatelj Doma zdravlja dr. Vinko Matić ističe da ovaj problem bezuspješno pokušavaju riješiti već sedam godina, pa nije jasno kako će ga uspjeti riješiti za dva mjeseca. „Ovo nije problem samo naše ustanove, već i mnogih drugih, uspješno ga godinama rješavamo poslovnom suradnjom s diplomiranim inženjerima medicinske biokemije zaposlenim u drugim ustanovama i dobrim radom zaposlenika laboratorija u Pločama koji zasluženo svih ovih godina uživaju ugled među građanima i djelatnicima ustanove“, rekao je dr. Matić.
Djelatnice Laboratorija u Pločama: Ljiljana Šunjić i Iva Jurković
U Medicinsko-biokemijskom laboratoriju u Pločama radi magistra medicinsko-laboratorijske dijagnostike Ljiljana Šunjić i dvije laboratorijske tehničarke Iva Jurković i Goranka Kvesić. Dom zdravlja sklopio je ugovor o poslovnoj suradnji s Ljubicom Jerkušić, mag.med.biochem, što je inspekcija označila kao protuzakonito, uz obrazloženje da laboratorij mora imati zaposlenog magistra medicinske biokemije. Ogorčenim djelatnicama nije jasno zašto država školuje ljude i izdaje diplome i licence za rad, kada se događaju ovakve situacije. „Svih ovih godina radimo odgovorno i savjesno, nikada nije bilo primjedbi na naš rad, a sad nam prijeti zatvaranje. Za to možemo zahvaliti Komori medicinskih biokemičara i njenom lobiju. Iz laboratorijske mreže izbačeni su laboratoriji u kojima su radili magistri medicinsko-laboratorijske dijagnostike Ploče i Čabar. Čabar je već zatvoren, a ista sudbina sada prijeti i nama“, kaže Šunjić, a Iva Jurković nadodaje da iza svega stoje interesne skupine. „Naše tri obitelji prolaze teško razdoblje puno stresa. Iako je meni ostalo pola godine do mirovine muči me što će biti s ovim narodom, koji će na kraju ići kod privatnika u 25 kilometara udaljeni Metković. Za sve su krivi saborski zastupnici i država, zar je zaboravila što su Ploče dale za nju!? Moj je suprug bio u ratu preko tisuću dana, možete zamisliti kako se nosi s ovim. Nikome nije stalo, pogledajte kako se preko noći rješavaju Lex Agrokor i Istanbulska konvencija, a ovaj problem nikako da dođe ne dnevni red“, govori Jurković. S njima se slaže i Goranka Kvesić i upozorava da je ovo put za daljnje iseljavanje ljudi.
A mnogobrojni magistri medicinsko laboratorijske dijagnostike, koji su svoje obrazovanje stekli na Medicinskom fakultetu u Osijeku i Fakultetu zdravstvenih studija u Rijeci, sukladno obrazovnoj politici European Association for Professions in Biomedical Science, koje je osnovalo Ministarstvo znanosti, a koje Ministarstvo zdravstva ne priznaje, svoju sudbinu su već potražili u nekim drugim zemljama članicama Europske unije. Za te zemlje, naime, ovo je pitanje potpuna nepoznanica. Problem je utoliko veći jer dolaze i buduće generacije magistara koje će se tek susresti s nefunkcionalnim i tromim sustavom, pa ništa ne stoji na putu daljnjeg egzodusu visokoobrazovanoga kadra iz Hrvatske