Tijekom veljače ove godine trebao bi biti donesen novi Zakon o poljoprivrednom zemljištu, a poljoprivrednici zainteresirani za zemlju u vlasništvu Republike Hrvatske na području Grada Ploča zauzimaju startne pozicije prije raspisivanja natječaja, kojega će, prema novom Zakonu, raspisati Grad Ploče. Na gradskome području nalazi se oko 700 hektara poljoprivrednog zemljišta, od čega 300 hektara u k.o. Plini i Pasičini, a oko 400 hektara na području k.o. Komin. Upravo za ove „kominske“ hektare do sada je bezuspješno raspisano nekoliko natječaja, ali najveći dio zemlje desetljećima se koristi bespravno.
Novi Zakon donosi značajne novine kada su u pitanju uvjeti za dobivanje države zemlje u zakup. Naime, oni koji budu imali ugovore o privremenom korištenju zemljišta imati će, sukladno Pravilniku o bodovanju, bodova kao dosadašnji korisnici, što u konačnici može biti odlučujuće. Ilustracije radi, na zadnjem natječaju osobe s takvim ugovorom imale su čak 20 od mogućih sto bodova, što dovoljno svjedoči u kojoj mjeri takav ugovor može biti odlučujući. A da bi do njega došli poljoprivrednici koji drže u posjedu bez pravne osnove poljoprivredno zemljište u vlasništvu RH moraju najprije s Ministarstvom poljoprivrede, kojeg zastupa Općinsko državno odvjetništvo u Metkoviću, sklopiti izvansudsku nagodbu i platiti određeni novčani iznos kojega izračunava Agencija za poljoprivredno zemljište, od koje, pak, po novom Zakonu, Grad Ploče prezima ingerecije oko zemljišta. Inače, DORH je pokrenuo brojne postupke protiv uzurpatora, pa će biti zanimljivo vidjeti hoće li oni koji ne postignu izvansudke nagodbu uopće moći sudjelovati na natječaju.
Korisnici poljoprivrednoga zemljišta morati će platiti novčanu naknadu u visini iznosa dvostruke početne zakupnine za zadnjih pet godina, s kamatama, dok za period prije toga nastupa zastara potraživanja. Početna zakupnina za osobu koja je protupravno koristila jedan hektar poljoprivrednog zemljišta bila je 802 kune, što znači da je iznos dvostruke početne zakupnine 1 604 kune po hektaru. Za pet godina to iznosi nešto više od osam tisuća kuna, a s kamatama oko deset tisuća kuna. No, vremenski period za koji treba platiti obuhvaća i vrijeme od kada je DORH podnio zahtjev za nagodbom do trenutka potpisa ugovora, što znači da taj iznos može biti veći i za dvije tisuće kuna. Prema neslužbenim informacijama, do sada su samo dvije osobe ispunile potrebne uvjete i dobile ugovore o privremenom korištenju državnog poljoprivrednog zemljišta, koje su potpisali s Agencijom za poljoprivredno zemljište. Osim toga, saznajemo da DORH ne pokazuje razumijevanje za odgodu plaćanja, što traži jedan broj korisnika zemljišta.
Cijeli tekst možete pročitati u novom broju Dubrovačkog vjesnika, koji će na pločanskim kioscima biti u subotu ujutro.