Izvješće o radu Javne ustanove Izvor Ploče odbijeno je na sjednici Gradskoga vijeća Grada Ploča. Premda nisu imali primjedbi, devetero vijećnika vladajuće koalicije SDP-HSS-PLS-NL glasovalo je protiv, dok je sedmero oporbenih vijećnika iz koalicije HDZ-HSLS podržalo izvješće koje je podnio ravnatelj ustanove Đino Zmijarević. JU Izvor s 51 stalno zaposlenim djelatnikom skrbi o vodovodnoj mreži dugačkoj 110 kilometara u dvije županije, a na kanalizacijskoj mreže nalazi se 2 200 priključaka, uglavnom na području Ploča i Gradca.
Nakon što je Krešimir Vejić (HDZ) istaknuo kako je Izvor podigao standard rada, standard u opskrbi i odvodnji, na vrijeme se prilagodio natječajima za EU projekte, gdje su preskočeni mnogi gradovi s većim brojem korisnika, te podsjetio da se kapitalni projekt kanalizacijskog sustava realizira po planu, svojim je pitanjima ravnatelju Zmijareviću aktualizirao ulogu tvrtke BDO Croatia, koju je Grad Ploče angažirao za po nekima reviziju a po drugima analizu poslovanja gradskih tvrtki, među kojima je i JU Izvor. Cjelokupno izvješće zagrebačke tvrtke ujedinilo je vlast i oporbu kada je u pitanju javnost toga dokumenta. Gradonačelnik Ploča Mišo Krstičević (SDP) naglašavao je kako bi želio da se izvješće javno objavi, a isto je tražila i oporba. No, Jeni Krstičević iz BDO Croatia ih je uvjeravala kako to nije moguće zbog zakonskih ograničenja. Izazvalo je to nezadovoljstvo obje strane, a HDZ-ova vijećnica Tatjana Pavić doslovno je pitanjima rešetala Jeni Krstičević ne bi li saznala prema kojim je točno odredbama Zakona javnost uskraćena za kompletan materijal analize. Na kraju su glavnu riječ vodili dvoje Krstičevića, gradonačelnik i članica BDO Croatia, koji su jedini imali kompletne materijale, dok je oporba najavila tematsku sjednicu o izvješću.
JU Izvor u tome izvješću nije dobro prošla. Navedeno je niz primjedbi na rad ustanove a Zmijarević ih je sve odbacio. Navod da bi Izvor da je registriran kao trgovačko društvo, a ne ustanova, mogao vršiti i druge djelatnosti te tako ostvarivati dodatne prihode je pogrešan, istaknuo je, jer temeljem Zakona o vodama isporučitelji vodnih usluga u RH, bili oni ustanove ili trgovačka društva, ne mogu biti registrirani za bavljenje bilo koje djelatnosti, osim isporuke vode, odvodnje i izvođenje priključaka, te ukoliko imaju licenciran laboratorij ispitivanjem vode. Demantirao je i navode da ustanova u kontinuitetu posluje s manjkom od četiri milijuna kuna, jer je taj gubitak prije pet godina pokriven iz rezervi ustanove i ni na koji način ne utječe niti opterećuje financije ustanove, a negirao je i navode o nenaplativim potraživanjima i iznosu kratkoročnih obveza, te je istaknuo kako ustanova nema niti jedne kune zaduženja po osnovi kredita, leasinga, pozajmice i sl., te da se protiv ustanove se ne vodi ni jedan sudski spor.
No, ustvrdio je također da je JU Izvor, kao isporučitelj vode, zakonski obveznik revizije. Prema njegovim riječima, osim nekih manje značajnih primjedbi, u dosadašnjim nalazima revizije nije bilo ozbiljnih zamjerki, poput ovih koje je iznijela BDO Croatia. Čuđenje vijećnika izazvala je činjenica da je u zadnje četiri godine, po narudžbi JU Izvor, reviziju te ustanove radila upravo BDO Croatia.
Vijećnike je također zanimalo u kojoj je fazi postupak u kojem je Grad Ploče , prije više od pola godine zatražio poništenje, odnosno ukidanje odluke o cijeni komunalne usluge isporuke vode za naselje Staševica i Crpala-Spilice-Gnječi, koja se nalaze na području Grada Ploča, a komunalnu uslugu obavlja Komunalno Vrgorac. Odluku koja se osporava donijelo je trgovačko društvo iz Vrgorca, uz suglasnost tamošnjeg gradonačelnika, a bez suglasnosti Grada Ploča. Na naš upit, Vijeće za vodne usluge je odgovorilo kako je „predmetna odluku u redovitom postupku ocjene zakonitosti“, te da se odluka Vijeća „očekuje u najskorijem roku.
Slike: Đino Zmijarević, ravnatelj JU Izvor