Očekivano, prilikom rasprave o proračunu Grada Ploča za 2018. godinu, mogla su se čuti suprostavljena mišljenja vladajućih i oporbenih vijećnika. Gradonačelnik Ploča Mišo Krstičević (SDP) smatra da su ključne dvije stvari, već osigurana sredstva od oko pet milijuna kuna iz fondova i ministarstva koja su implementirana u proračun, te vrlo jasna intencija pojedinih investitora da kupe zemljište na gradskome području. „Ništa nije predimenzionirano i fiktivno. Ovo je realan, optimalan i konzervativan proračun, u koji nisu uvrštena sredstva koja su osigurana novim Zakonom o financiranju jedinica lokalne samouprave, pa taj dodatni prihod koji je procijenjen na oko osam milijuna kuna nije zaveden na prihodovnu stranu ovoga proračuna“, rekao je gradonačelnik Ploča. O prihodovnoj strane detaljno je vijećnike upoznao voditelj Pododsjeka za proračun i financije Mijo Šuman.
Gradski vijećnik HDZ-a Krešimir Vejić istaknuo je kako je konačno jedna Vlada prepoznala potrebu decentralizacije i jačanja lokalnih samouprava, te Zakonom o lokalnoj samoupravi osigurala Gradu Ploča ekstra prihode od osam milijuna kuna, na osnovi poreza na dohodak, koji sada ostaje gradovima i općinama. „Zato je proračun trebao biti oko 50 milijuna kuna. Što se tiče komunalne infrastrukture, daj Bože da se ostvare planirane prodaje. Nerealno se određene stavke stavljaju kao popis želja. Potpuni apsurd vezan je uz javne površine, smanjuje se broj operacija čime se smanjuje komunalni standard građana“, rekao je Vejić, dok je njegov stranački kolega Krešimir Šunjić rekao kako se proračun ne može graditi na nečijim nakanama, a istovremeno ga ne graditi na usvojenim zakonima koji su stupili na snagu 1. siječnja. „S jedne strane imamo prihode od prodaje nefinancijske imovine koji su, ako se pogleda zadnjih deset godina, jednostavno nerealni, a s druge strane imamo osam milijuna kuna koji su realni, a nisu uvršteni u proračun, što se kosi sa Zakonom“ rekao je Šunjić.
Kada je u pitanju socijalna skrb, SDP-ova vijećnika Jelena Medak pohvalila je odluku gradonačelnika Krstičevića koji je podigao naknadu za novorođeno dijete u idućoj godini na tri tisuće kuna, za razliku od bivšeg gradonačelnika koji je taj iznos s 1 500 smanjio na 750 kuna. Smatra, također, da su se jednokratne novčane pomoći do sada dijelile često po inerciji i nenamjenski, što više neće biti slučaj, te da treba povećati transparentnost financiranja udruga. I Ivan Karamatić (NL) se zalaže za jasan ključ dodjele sredstva udrugama, što kod bivše vlasti, kako je rekao, nije bio slučaj. Predložio je da Grad imenuje osobe koje će kontrolirati trošenje novca u udrugama i da to bude jedan od kriterija za dodjelu sredstava u idućim godinama.
Krstičević je podsjetio da je od svih proračunskih korisnika zatražio financijska izvješća, ali neki to još nisu dostavili. Najavio je da će svi morati opravdati sredstva koja su dobili, te da neće biti nikakvog pada kvalitete komunalnih usluga.