U petak, 8. prosinca ove godine u Gradskoj knjižnici u Pločama, u organizaciji Zajednice Žena HDZ „Katarina Zrinska“ iz Ploča predstavljen je roman „Žetva u polju otrova“ poznatog novinara, kolumnista, publicista i pisca Ante Guge. O knjizi je još govorio također novinar, publicist, kolumnist „Večernjeg lista“ i pisac Zvonimir Despot čija izdavačka kuća „Despot Infinitus“ je knjigu i izdala.
Pred slušateljima koji su popunili Narodnu knjižnicu u Pločama, moderatorica ove književne večeri Zdenka Vicić dopredsjednica Zajednice, predstavila je pisca romana nazočnima govoreći o njegovu dosadašnjem radu kao i o knjigama koje je do sada napisao. Također je predstavila i urednika i izdavača novog Gugina uradka Zvonimira Despota.
Nakon što je Zvonimir Despot opširno govorio o autoru novog romana te zanimljivo opisao kako je došlo do suradnje njego kao izdavača i Guge kao pisca romana, opisavši svoj put od dječarca, preko srednjoškolskog školovanja, studija pa do nakladnika nadasve zanimljivih knjiga, Nikolina Miošić, Zdenka Vicić i Jelena Kiš pročitale su izvadke iz knjige.
Autor romana Ante Gugo govorio je o genezi nastajanja ovog najnovijeg djela te ukratko naveo glavne značajke djela u kojem usporednu teku dvije radnje s različitim likovima. Prva počinje odmah nakon ubojstva narodnog tribuna i vođe HSS-a Stjepana Radića u Skupštini Jugoslavije. Druga počinje nakon velikosrpske agresije na Republiku Hrvatsku i nešto kasnije na Bosnu i Hercegovinu.
Iako odvojene sudbine ljudi o kojima Gugo piše stalno su isprepletene jer i u jednoj i u drugoj priči hrvatski narod se susreće s istim problemima i s istim sudbinama s krvavim raspletom, a u kojem je hrvatski narod ipak izašao kao pobjednik.
U romanu Gugo ne opisuje stvarne događaje i ne govori o stvarnim ljudima, ali se ne možemo oteti dojmu da se te događaje i ljude koji u njemu sudjeluju ipak govori o stvarnim događajima, napose i stoga što je Gugo iz Knina, grada u kojem su Hrvati doživljavali tešku kalvariju, u gradu u koje su sve do pedetih godina bili večinski narod. Kada su početkom Domovinskog rata morali pobjeći sa svoje rodne grude, bilo ih je manje od 15%.
U lijepoj, ugodnoj i prisnoj atmosferi u kojoj se predstavljanje knjige odvijalo, ovaj ugođaj su još više uveličale Lucija Kraljević na gitari i Irena Prskalo koja je otpjevala nekoliko pjesama.
Nakon predstavljanja romana, priređen je domjenak s kolačima i drugim specijalitetima koje su priredile vrijedne članice Zajednice žena „Katarina Zrinski“ iz Ploča.
Gosti su obećali da opet prvom prilikom doći u Ploče.
Piše: Neven Vicić