Stanje u pedijatrijskoj ordinaciji u Domu zdravlja u Pločama je dramatično i ta je ordinacija pred gašenjem! Upravno vijeće Doma zdravlja donijelo je odluku o njenome gašenju, ali je još nije aktiviralo u nadi da će se u zadnji trenutak nešto promijeniti.
Iz Doma zdravlja su poslali apel roditeljima i građanima Ploča da je zbog nedovoljnog broja upisanih pacijenata ordinacija pred gašenjem. Naime, Ugovor za 2017. godinu u odnosu na broj pacijenata i iznos financiranja ne pokriva ni pola godišnjih troškova ordinacije, koji se kreću između 430 i 450 tisuća kuna, i iz Doma zdravlja, koji je poduzeo sve raspoložive mjere za očuvanje navedene ordinacije (uvjete, ugovor s HZZO-om, prostor, kadrove i financiranje), poručuju da to ne mogu financirati. Kako je izbor i upis liječniku isključivo nadležnost pacijenata i njihovih roditelja, a ne Doma zdravlja, iz te Ustanove apeliraju na pacijente da svojom odlukom izbora liječnika odluče žele li pedijatrijsku ordinaciju u Pločama, ne samo sadašnjim već i nadolazećim mališanima. Broj pacijenata je iznimno bitan jer o njemu ovisi i iznos sredstava koja se dobivaju iz HZZO-a, a taj je broj s nekadašnjih 900 pao na ispod 600.
Ukoliko se ordinacija ugasi, biti će to katastrofa, jer je otvaranje nove dugotrajan i mukotrpan posao, a očuvanje postojeće moguće je i ovisi isključivo o volji i odluci pacijenata i njihovih roditelja. Trenutačno poslove pedijatra obavlja dr. Latif Uzunaj, koji je zaposlen na određeno vrijeme, dok se iz Splita, sa specijalizacije, ne vrati dr. Ana Čovo Dujmović, kojoj Grad Ploče plaća troškove odvojenoga života. Međutim, kako sada stvari stoje, pitanje je hoće li se za godinu i pol dana dr. Čovo Dujmović imati gdje vratiti.
Ova teška situacija bila je tema rasprave i na Gradskome vijeću Grada Ploča, gdje je gradski vijećnik HDZ-a Krešimir Vejić pitao gradonačelnika Ploča Mišu Krstičevića (SDP) je li upoznat i što je poduzeo s „alarmantnom situacijom u Domu zdravlja Ploče vezano uz pedijatrijsku ordinaciju“? Vejić je istaknuo kako je Grad još za vrijeme njegovoga mandata sufinancirao specijalizaciju pedijatra kako bi se dugoročno riješio taj problem, te je apelirao na Krstičevića „kao Pločanina, pa i kao liječnika“ da poduzme odgovarajuće mjere kako Pločani ne bi morali svoju djecu voditi u okolna mjesta poput npr. Metkovića. Krstičević je odgovorio da će „Grad Ploče u daljnjim pregovorima s predstavnicima Doma zdravlja Ploče i Dubrovačko-neretvanske županije u cilju zadržavanja pedijatrijske ordinacije planirati u proračunu Grada za 2018. godinu sredstva za sufinanciranje dijela troškova rada ordinacije“ , te je pozvao i na podršku građana kako bi se riješio problem.
Ravnatelj Doma zdravlja Ploče dr. Vinko Matić potvrdio je ozbiljnost problema. Smatra da financiranje odvojenog života pedijatrice na specijalizaciji u Splitu od strane Grada Ploča nije dovoljno. Dok još čeka odgovor iz Grada na postavljeni upit o budućnosti pedijatrijske ordinacije, podsjeća kako su Turističku ambulantu, koja je u Pločama radila tri ljetna mjeseca, financirali Dubrovačko-neretvanska županija i Dom zdravlja, bez učešća Grada Ploča.