„Model funkcioniranja Grada Ploča potpuno je potrošen, prva sudska presuda će zanjihati Grad u tolikoj mjeri da se neće moći postaviti niti jedna lampa, ako se nešto ne proda. Imate godinu do dvije da promijenite stanje prije nego bude kasno“, pomalo dramatično upozorila je gradske vijećnike Jeni Krstičević iz BDO Croatia, tvrtke koja je, na traženja Grada Ploča, izradila analizu poslovanja i ključnih pokazatelja Grada, ustanova i trgovačkih društava u gradskom vlasništvu za razdoblje od početka 2016. do kraja svibnja ove godine.
Krstičević je istaknula problem što je Grad trošio 20 posto više nego može priuštiti, jer su čvrsti prihodi iznosili 16 milijuna kuna, a rashodi 20 milijuna, te se razlika nadoknađivala prodajom imovine. „Prodaja nije strategija“, tvrdi Krstičević, iznijevši podatak da je u periodu od 2008. do 2016. godine uprihodovano 24 milijuna kuna od prodaje imovine, te da je u istom periodu u gradsku infrastrukturu uloženo 28 milijuna kuna. Dugotrajna imovina Grada je 67,5 milijuna kuna (zemljište, poslovni objekti, spomenici…), no evidentirana vrijednost u poslovnim knjigama uključuje samo ulaganja obavljena od ustrojavanja Grada kao jedinice lokalne samouprave, te nekretnine koje su darovane od MORH-a. Vrijednost pojedinih građevinskih objekata nije procijenjena i evidentirana u poslovnim knjigama, a isto tako vrijednost ulaganja na građevinskim objektima u vlasništvu Grada, koji su dani na korištenje trgovačkim društvima, ustanovama u kulturi, športskim klubovima i drugim korisnicima, nije evidentirana u poslovnim knjigama Grada. Grad raspolaže zemljištem površine 3,9 milijuna „kvadrata“, ali vrijednost zemljišta nije procijenjena i evidentirana u poslovnim knjigama, a Grad nije donio strategiju upravljanja i raspolaganja imovinom.
Potraživanja Grada Ploča iznose oko 19 milijuna kuna. Međutim, kada se od toga iznosa odbiju nenaplativa potraživanja zbog raznoraznih razloga, Gradu, kako je naglasila Krstičević, praktički ostaje oko 1,6 milijuna kuna realno naplativih sredstava u kratkome roku. Ukupne obveze su 11, 3 milijuna kuna. Osim toga, protiv Grada kao tuženika vodi se više sudskih sporova procijenjene vrijednosti oko 28 milijuna kuna. Realna opasnost od gubitka postoji u slučaju spora s Konstruktor inženjering d.d., gdje će Grad biti u obvezi isplatiti tužitelju oko tri milijuna kuna, a u dva predmeta vezana uz naknadu oduzete imovine u ukupnoj vrijednosti spora od 16,7 milijuna kuna postoji realna opasnost od djelomičnog ili potpunog gubitka spora.
Krstičević je dala ocjenu stanja ustanova i društava u vlasništvu Grada. Za JU Izvor Ploče istaknula je da u kontinuitetu posluje s manjkom od četiri milijuna kuna, te da je potrebno restrukturiranje. Radio postaja Ploče je „malo društvo koje se vodi ispravno“, u Autobusnom kolodvoru „nema značajnih nepravilnosti, posluje uspješno, a bile bi poželjne značajnije investicije“. Kod Dječjeg vrtića je istaknuto da su bruto plaće od 2008. do 2016. godine povećane za oko 700 tisuća kuna, a Javna vatrogasna postrojba gotovo sve prihode troši na plaće. „Najveći problem su sudski sporovi zaposlenika protiv JVP, starost opreme i nedovoljna razina profesionalnosti“, ustvrdila je Krstičević. Kada je riječ o Pučkom otvorenom učilištu, „koje se dominantno bavi najmom“, postavila je pitanje treba li Gradu uopće taj entitet i bi li trebalo razmisliti o postupku objedinjavanja pojedinih entitea u vlasništvu Grada. Dom športova, istaknula je, treba uskladiti Statut i smanjiti neodržive poslovne planove za 2017. Solidnim je ocijenila što ta ustanova 50 posto prihoda ostvaruje iz Proračuna, a 50 posto vlastitih sredstava. (Komunalno ćemo obraditi posebno).
Inače, krajem svibnja 2017. Grad je zajedno s ustanovama i trgovačkim društvima u vlasništvu zapošljavao 216 djelatnika, što je, smatra Krstičević, previše. Jedinstveni upravni odjel zapošljava 26 djelatnika, Dječji vrtić 33, JVP 16, POU 4, Narodna knjižnica 5, JU Izvor 54, Dom športova Ploče 5, Komunalno održavanje d.o.o. 62, Autobusni kolodvor Ploče d.o.o. 9 i Radio postaja Ploče d.o.o. 4.