Ivan Karamatić, gradski vijećnik s NL grupa birača iznio je na sjednici Vijeća vrlo zanimljiv prijedlog o zapošljavanju logopeda u Pločama. Karamatić je prethodno analizirao postojeće stanje i trendove iz koji se vidiveliki porast broja djece koja imaju teškoće s izgovorom (dislalije), teškoće govornog ritma ili tempa (mucanje), poremećaj glasa (disfonija) ili neke druge oblike nerazvijena govora ili jezika. Pri tome se, među ostalim, poziva na istraživanja poznatog splitskog logopeda Dragana Lisice, autora priručnika za logopede i odgojitelje Put do dječje srca i jednog od najvećih stručnjaka za prepoznavanje i otklanjanje različitih jezično-govornih poteškoća djece vrtićke dobi.
„Analizirajući potrebe djece predškolskog i školskog uzrasta, te čitajući izvješća stručnih službi vrtića i osnovnih škola dolazi se do spoznaje o velikom porastu djece sa smetnjama jezika i govora. Neki istaknuti autori, npr. Lisica (Dječji vrtić Split), navodi da je porast od 300 posto u broju djece s navedenim smetnjama. Istraživanja pokazuju da u predškolskoj dobi 25 do 30 posto djece ima neki od oblika komunikacijskog ili glasovno-jezično-govornog poremećaja koji zahtijeva logopedsku intervenciju. Naravno, unutar tog postotka postoje varijacije s obzirom na težinu poremećaja (od vrlo blagih do vrlo teških). Iako se često te smetnje uzimaju olako, one često iznimno narušavaju i ostale aspekte razvoja djeteta, te se usporedno s tim poremećajem javljaju i mnogi drugi. Pločanke i Pločani koriste usluge logopeda u drugim gradovima, često privatno, a liste čekanja su i po nekoliko mjeseci. Društvo je jako onoliko koliko štiti najslabije članove. Predlažem u svrhu prevencije i tretmana ovih smetnji zapošljavanje logopeda na pola radnog vremena za početak, na taj način će se našim najmanjim sugrađanima pružiti kvalitetna usluga te prevenirati i tretirati nastale smetnje, a desetci roditelja koji tu uslugu koriste van Ploča sada će je imati u svome gradu“, poručio je Karamatić.
Gradonačelnik Ploča Mišo Krstičević pozvao ga je u gradsku upravu da zajednički naprave plan, a rad logopeda bi se, rekao je, mogao organizirati u Dječjem vrtiću ili Domu zdravlja.