Od početka studenoga na snazi će biti Uredba o gospodarenju komunalnim otpadom s rokom prilagodbe od tri mjeseca. Uredba definira načine gospodarenja komunalnim otpadom, a dio je podzakonskih akata Zakona o održivom gospodarenju otpadom. Cilj je smanjenje količine komunalnog otpada, njegovo razdvajanje i ponovna uporaba korisnih sirovina u proizvodnji, čime se i štiti priroda. Dosadašnji način odlaganja otpada bio je najgori mogući, a ujedno će biti i najskuplji, zbog penala EU, uzrokovanih nerazvrstavanjem otpada.
„Komunalno održavanje već tri godine aktivno analizira pozitivne primjere u RH i Europi, te aktivno izrađuje plan gospodarenja komunalnim otpadom na području grada Ploča koji smo nazvali„Ploče –zero waste grad“. Nadam se da će gradska politika i Gradsko vijeće usvojiti takav plan, kojim želimo postati grad primjer, a ne grad slučaj u gospodarenju komunalnim otpadom. Do kraja godine ćemo izaći s kompletnim projektom, kao i mjerama i načinima njegove realizacije“, rekao je Ivica Žulj, direktor Komunalnog održavanja, istaknuvši kako će to biti veliki izazov za tvrtku zbog novih investiranja u objekte i opremu.
Prvi korak je smanjenje količine proizvedenoga otpada kroz edukaciju građana i gospodarstva. Ploče trenutačno značajno kasni za gradovima primjerima u RH, poput Čakovca, Preloga ili Krka, koji iz komunalnog otpada izdvajaju preko 60 posto korisnih sirovina. U Komunalnom se nadaju da će kroz suradnju i razmjenu iskustava s tim gradovima, Ploče do 2020. godine postići zacrtani cilj i izdvajati 50 posto korisnih sirovina iz komunalnog otpada. „Slijedom toga, 2015. smo postavili zelene otoke koji nisu dali očekivane rezultate, te smo nakon tih loših rezultata krenuli u pilot projekt prikupljanja otpada od vrata do vrata, najprije u ulici Petra Svačića u Pločama i u naselju Birina. Rezultati su 400 posto bolji od zelenih otoka, pa s tim projektom idemo dalje, sada je „pokriven“ dio Komina, a isto ćemo napraviti s drugim mjesnim odborima do kraja godine“, rekao je Žulj.
To znači da će svaka obiteljska kuća dobiti po tri posude: za miješani komunalni otpad, za selektivni (staklo, plastika, papir, metal) i za bio otpad. Uredba propisuje da se miješani otpad odvozi jednom u dva tjedna, a selektivni i bio otpad svaki tjedan. Da bi se ljude dodatno motiviralo na razvrstavanje otpada, selektivno prikupljeni otpad neće biti predmet naplate.
Slijedeći korak u projektu Ploče – „zero waste“ grad je nabavka opreme za sortiranje selektivno prikupljenog otpada, koji se trenutačno ručno sortira u iznajmljenom prostoru HŽ Carga na površini od oko 1 500 metara četvornih. Tako obrađen i sortiran otpad se kao sirovina šalje na ponovnu uporabu. Na tom prostoru planira se izgradnja moderno opremljene sortirnice koja će imati kapacitet dostatan za sortiranje selektivno prikupljenog otpada cijelog Grada Ploča. Usporedo s tim na odlagalištu otpada Lovornik planiramo izgraditi kompostanu gdje bi se prikupljao i obrađivao bio otpad za koju je već izrađen idejni projekt. Grad Ploče je lani konačno riješio sporove s Hrvatskim šumama oko čestica zemljišta koje su bile u njihovom vlasništvu a koje su bile prepreka za početak sanacije odlagališta. Sanacija podrazumijeva izgradnju donjeg brtvenog sloja, prikupljanje procijednih voda u separator , kako ne bi odlazile u Baćinska jezera ili more, te time odlagalište ne bi više imalo nikakvih negativnih utjecaja na okoliš. Planom Komunalnog održavanja ono bi se koristilo do potpunog iskorištenja kapaciteta odlagališta.
Građanima će tijekom 2018. biti na raspolaganju i reciklažno dvorište koje je odobreno za sufinanciranje iz EU sredstava na koji će se bez naknade moći odložiti 30-tak vrsta otpada kao i neke vrste opasnog otpada.
“To je samo dio aktivnosti Komunalnog održavanje vezanih za provedbu Uredbe o komunalnom otpadu. Osim toga tijekom narednog perioda planiramo organizirati i niz aktivnosti edukacije za provedbu Projekta koje smo započeli kroz škole i vrtiće 2016. godine. Kada pogledamo sastav miješanog komunalnog otpada koji u sebi sadrži 38% bio otpada(kuhinjski otpad i vrtni otpad), 23 % papira, 22% plastike postizanje cilja izdvajanja 50% korisnih sirovina i nije tako nemoguć. Za to nam je potrebna disciplina u odvajanju otpada naših sugrađana u koje ja apsolutno vjerujem, a Komunalno održavanje će im uvijek biti partner za postizanje zajedničkog cilja.“ zaključio je direktor Komunalnog održavanja.