Ako je mraz samo uništio plod mandarine ili masline a stabla su pogodna za daljnju proizvodnju, takva šteta neće se financirati. Zbog ovakve odredbe brojni neretvanski poljoprivrednici neće imati pravo na obeštećenje jer su stabla mandarina nakon polarnih hladnoća u siječnju ostala “živa” ali na njima nema uroda
Svi poljoprivrednici koji su pretrpjeli štete od elementarnih nepogoda mogu se prijaviti Agenciji za plaćanje u poljoprivredi, ribarstvu i ruralnom razvoju za financijsku nadoknadu.
Riječ je o mjeri Programa ruralnog razvoja RH – za obnovu poljoprivrednog zemljišta i proizvodnog potencijala narušenog elementarnim nepogodama, nepovoljnim klimatskim prilikama i katastrofalnim događajima koju je resorno Ministarstvo poljoprivrede aktiviralo zbog velikih šteta prouzročenim elementarnim nepogodama, tučom, hladnoćom ili sušom.
Iako se do 1. prosinca, do kada traje natječaj, mogu prijaviti svi poljoprivrednici koji su pretrpjeli štetu, ne znači da će svi dobiti i financijsko obeštećenje. Naime, novac će dobiti oni kojima su u potpunosti stradali nasadi, primjerice nasad mandarina zbog polarnih hladnoća, i više se ne može obnoviti, dok pak oni kod kojih je ove jeseni izostao samo urod zbog elementarne nepogode nemaju pravo na novčanu nadoknadu.
Stabla bez uroda
Prihvatljivi korisnici ove mjere su fizičke i pravne osobe upisane u Upisnik poljoprivrednika, a prihvatljivi troškovi podrazumijevaju sanaciju poljoprivrednog zemljišta, izgradnju, rekonstrukciju i opremanje gospodarskih objekata i pripadajuće infrastrukture za poljoprivrednu proizvodnju, kao i popravak ili nabavu poljoprivrednih strojeva i mehanizacije.
Da bi poljoprivrednik mogao sudjelovati u ovim mjerama, šteta na poljoprivrednom gospodarstvu mora biti veća od 30 posto, odnosno mora biti uništeno minimalno 30 posto poljoprivrednog potencijala. Poljoprivrednim potencijalom smatra se uništen poljoprivredni stroj, mehaničko zagađenje poljoprivrednog zemljišta, stablo, ali ne i plod. Dakle, ako je elementarna nepogoda uništila najmanje 150 od 500 stabala maslina, to je prihvatljiv gubitak, no ako je uništila samo plod, a stabla su pogodna za nastavak proizvodnje u idućem vegetativnom ciklusu – takva šteta nije prihvatljiva za financiranje iz ove mjere. Upravo zbog ovakve odredbe brojni neretvanski poljoprivrednici neće imati pravo na obeštećenje jer su stabla nakon polarnih hladnoća u siječnju ostala “živa”, ali na njima nema uroda.
Nadalje, da bi zadovoljio uvjete natječaja, poljoprivrednik mora prilikom podnošenja zahtjeva za potporu biti upisan u Upisnik poljoprivrednih gospodarstava pri Agenciji za plaćanja u poljoprivredi, ribarstvu i ruralnom razvoju. U obzir se uzimaju proizvodne površine upisane ili u ARKOD ili u Upisnik poljoprivrednika te korisnik mora pribaviti procjenu štete u skladu s Metodologijom za procjenu šteta od elementarnih nepogoda.
Troškovi obnove
Prihvatljivi troškovi obnove poljoprivrednog potencijala su sanacija poljoprivrednog zemljišta, izgradnja, rekonstrukcija i opremanje gospodarskih objekata, popravak ili nabava poljoprivrednih strojeva, mehanizacije i opreme za poljoprivrednu proizvodnju, nabava osnovnog stada ili matičnog jata domaćih životinja, kupnja i sadnja sadnica višegodišnjeg bilja.
Na natječaj se mogu prijaviti svi korisnici bez obzira na tip nepogode koja je narušila njihov proizvodni potencijal, požar, mraz, tuča, suša. Predviđeni iznos potpore je 150.000.000 kuna uz mogućnost povećanja, a pokriva se do 100 posto prihvatljivih izdataka. Važno je naglasiti da je moguća isplata potpore u obliku predujma u vrijednosti do 50 posto odobrenih sredstava, a osnovni preduvjet provođenja ove mjere je da je za određeno područje županija proglasila elementarnu nepogodu, stoji u priopćenju Ministarstva poljoprivrede.
– Osigurali smo 150 milijuna kuna za obnovu poljoprivrednog zemljišta, izgradnju uništenih objekata, nabavu životinja, bilja i mehanizacije stradalih u elementarnoj nepogodi. Prošlotjedne radionice posjetilo je stotinjak potencijalnih korisnika, a stručnjaci Savjetodavne službe od ranije su na terenu i informiraju poljoprivredne proizvođače. Administracija je spremna odraditi prijave u rekordnom roku pa isplatu planiramo prije proljetnih radova. Vremena za prijavu je dovoljno, prijave se podnose do 1. prosinca – pojasnio je ministar poljoprivrede Tomislav Tolušić.
Stanislav SOLDO – Slobodna Dalmacija