„14. rujna 1991. je, po meni, najvažniji dan u povijesti Grada Ploča. Prisjetimo se događaja osvajanja prve neprijateljske vojarne u Domovinskome ratu, ali prisjetimo se i hrabrih ljudi iz toga vremena. Duboko sam im zahvalan za njihovu borbu i žrtvu. Tada smo željeli ono što je bilo naše-oružje. U to vrijeme tzv. JNA bila je treća vojna sila u Europi, a branitelji i domoljubi su, žrtvujući sve, vjerovali u pobjedu. Dobili smo mogućnost da Hrvatska postane zemlja nade i budućnosti. Ploče su danas heterogena cjelina, ali ta vremena nas i danas povezuju i to zajedništvo moramo sačuvati“, rekao je gradonačelnik Ploča Mišo Krstičević, na svečanosti obilježavanja 26-te godišnjice akcije „Zelena tabla-Mala Bara“, kada su u tadašnjem pločanskom garnizonu zaplijenjene ogromne količine oružja i vojne opreme.
Krstičević je pozdravio bivšeg predsjednika Sabora i tadašnjeg ministra obrane Luku Bebića, koji je izdao zapovijed za napad, dožupanicu Žaklinu Marević, njegove prethodnike Krešimira Vejića i Joška Damića, brigadira Dragišu Konsa, zapovjednika padobransko-diverzantske postrojbe pri IV Gardijskoj brigadi Miljenka Jelića, , predstavnike vojske, policije i druge nazočne, a Nadi Vrdoljak, udovici pokojnog Ante koji je poginuo u akciji, Krstičević je simbolično darovao buket cvijeća.
Zapovjednik Pomorske baze HRM Split, Dragiša Konsa, zahvalio se, u ime ministra obrane Damira Krstičevića, svim sudionicima akcije. „Zelena tabla bila je akcija od izuzetnog značaja. Dalmacija je bila u vrlo teškom stanju, pogotovo Zadar, Drniš, Vrlika, Kijevo… Akcijom u Pločama, koju je vodio general-bojnik Petar Šimac, osigurano je prijeko potrebno oružje koje je preokrenulo ratna zbivanja u Dalmaciji u našu korist. Drago mi je da Grad Ploče taj događaj obilježava na pravi način, možete biti ponosni na sve što je učinjeno“, rekao je.
„Vrijeme kad je sve bilo moguće i ništa nije bilo nemoguće“
„Manje mi je u sjećanju ostalo more, koje je tada gorjelo, a više veliko zajedništvo i žrtva. Bilo je to vrijeme kada je sve izgledao moguće i ništa nije bilo nemoguće. Sretan sam što smo s najboljim sinovima Neretve ostvarili veličanstvenu pobjedu. Bila su to sveta vremena za našu Domovinu“, istaknuo je Miljenko Jelić.
„Povijest nam je nametnula zadaću da s prvim hrvatskim predsjednikom dr. Franjom Tuđmanom stvorimo hrvatsku državu. Pobijedili smo barbare s Istoka koji su nas prisilili da postanemo vojska. Vodila nas je vjera u Boga i u vlastite snage. Jednom od najvećih akcija u Domovinskome ratu zauvijek je prekinut san srpsko-četničkog agresora o izlasku na more u dolini Neretve, rekao je Velimir Barbir, zapovjednik ZNG-a Ploče, podsjetivši na tijek akcije i pozivajući sve da skrbe o obiteljima poginulih branitelja i o ranjenim braniteljima.
[Best_Wordpress_Gallery id=”168″ gal_title=”170914domproslava”]
Zapovjednik Lučke garde Mladen Milošević, istaknuvši da mora govoriti istinu, ponovno je naglasio da u napadu nije bilo 500 ili 560 branitelja, koliko se pozivnica za obilježavanje obljetnice šalje, nego značajno manje, te je pozvao gradske vlasti i nadležne institucije da to isprave. Zahvalio se i Luki Bebiću što je spriječio razoružavanje Lučke garde, kada su to neki htjeli učiniti. „Znam da sada stvaram mali problem u ovom svečanom trenutku, ali ovo je jedina prilika da kažem kako je u to vrijeme politika u nas bila ovako-onako, te da je prva ratna luka u Hrvatskoj ona u Pločama, a ne, kako se sada vodi u Šibeniku, i to je još jedna nepravda koju treba ispraviti“, rekao je Milošević.
„14. rujna – Spomen dan za branitelje“
Mnoge, dosada široj javnosti nepoznate detalje, o tijeku akcije, brojnom stanju neprijatelja, količini naoružanja i lokacijama gdje je ono bilo smješteno, iznio je Zoran Pulić, zapovjednik Interventnog voda policije iz Ploča. Pulić je govorio i o geostrateškoj važnosti Ploča, s lukom, željeznicom, trajektnim linijama, cestovnim pravcima, te o jakom garnizonu koji je trebao biti ojačan pripadnicima Teritorijalne obrane iz Crne Gore, u čemu su ih hrvatski branitelji preduhitrili. Podsjetio je kako je sve počelo dolaskom Šimca, Matka Raosa i Gorana Kovačevića i njihovima sastancima s zapovjednicima postrojbi u Podaci u kući Jure Bajića, ali je, kako je istaknuo zbog istine, rekao i da metkovske postrojbe, do danas iz nepoznatih razloga, nisu došle u Ploče 13. rujna, kada je napad bio zakazan, pa odgođen, čime je izgubljen faktor iznenađenja.
„Bilo je i početničkih grešaka, ali u strateškom i povijesnom smislu, pobjeda je veličanstvena. Žaloste me prijepori o zaslugama koji se pojave prije svake obljetnice. Predlažem da ovaj dan bude Spomen dan na sve branitelje“, rekao je Pulić. O Profesor povijesti iz pločanske srednje škole Andrija Pećar iznio je pregled širih povijesnih okolnosti nastanka hrvatske države i uloge Ploče. Prije svečane sjednice brojne delegacije položile su vijence i zapalile svijeće na gradskome grobljuLaniština, pokraj spomenika poginulom Anti Vrdoljaku i uz Spomenik poginulim hrvatskim branitelja. Blagoslov je vodio pločanski župnik don Ante Antunović, a za glazbeni dio pobrinula se klapa Mindel i Lucija Kraljević.