Vrijedni polaznici Osnovne škole fra Ante Gnječa u Staševici, zajedno s ostalim djelatnicima, mogu biti primjer većini škola u Hrvatskoj kako se, već od najranije mladosti, čuva priroda i razvija svijest o njenoj zaštiti. Oni naime, prikupljaju i odvajaju raznovrsni otpad, u tome postižu zavidne rezultate, a prije nekoliko godina napravili su i eko perojekt „Mi to već radimo, a Vi?“. Stari papir prikupljaju i zbrinjvaju od 2014. godine i do sada su prikupili preko sto tona! Akumulatore zbrinjavaju još od 2004. godine i do sada prikupili preko 500 kilograma, a tome treba pridodati i više od 90 kilograma starih baterija, koje sakupljaju devet godina. Godinu dana kraće, u suradnji s tvrtkom Tehnomobil iz Metkovića, zbrinjavaju električni i elektronički otpad. Kombi metkovske tvrtke, registrirane za odvoz i zbrinjavanje takvoga otpada, svake godine desetak puta dođe u školu u Staševici. PVC ambalaža prikuplja se već četiri godine i do sada je prikupljeno više od 600 velikih vreća. Uz to, u zadnjih godinu dana počeli su prikupljati plastične bačve, vidra, gajbe, plastične igrače, polietilenske folije, od 2013. prikupili su preko sto velikih vreća stakla, 25 litara ulja, a posebna priča sun plastični čepovi. Do sada su djevojčice i dječaci iz škole u Staševici, uz pomoć škola u Pločama i Gradcu, te udruge Radost i Crvenog križa Ploče, prikupili i uputili 915 kilograma čepova, a trenutačno ih u skladištu imaju više od tone. Ovdje posebno treba istaknuti dvojicu učenika i braće Antonia (peti razred) i Vladu Gnječa (sedmi razred) koji su prikupili gotovo 50 tisuća plastičnih čepova. Angažirali su oni i svoga ujaka koji na Pelješcu ima kafić, a čepove prikupljaju zajedno, te ukupan broj na kraju bratski podijele. A u Staševici su slučajno saznali za humanitarnu akciju prikupljanja čepova, pod nazivom „Čep za osobe s invaliditetom“. Proveli su je Ekološka udruga „Spasimo šume“ i obrt za sakupljanje i distribuciju otpada „Eko Proložac“, u suradnji s Udrugom osoba s invaliditeom Imotski, uz podršku MZOŠ. U akciji su 52 odgojno obrazovne ustanove prikupile četiri tone plastičnih čepova, a pobjednik je bio Dječji vrtić „Maslina“ iz Kaštel Štafilića s 300 kilograma.
„Nadam se da veće škole „neće dopustiti“ da jedna „mala“ škola poput naše sakupi puno više čepova od njih“, rekao je ravnatelj škole Boro Bustruc koji ne krije zadovoljstvo zbog ovakvog angažmana polaznika škole. „Malo je škola u Hrvatskoj koje zbrinjavaju ovoliko vrsta otpada kao mi, a posebna vrijednost je u tome što sve radimo samoinicijativno, mimo sustava, koji bi nam trebao pružiti potporu. Cilj nam je u ovaj projekt uključiti što više učenika, ali i mještana.Od iduće godine idemo korak naprijed i odvajat ćemo metalne, aluminijske i plastične čepove i poklopce“, rekao je Bustruc, pokazujući nam, nakon ulaska u objekt škole kutije za odlaganje raznih vrsta otpada i tablice s imenima učenika i količinama prikupljenoga otpada.
Luka Radić, polaznik petoga razreda, u dosadašnjem je tijeku godine prikupio 520 staklenih boca i tegli, koje, kako kaže, najprije očisti i opere, pa donese u skladiše. Luka je vodeći i u kategoriji prikupljanja PVC ambalaže. Sestra i brat, prvašica Mia i učenik drugog razreda Gojko Mateljak, vodeći su u prikupljanju staroga papira. Njih dvoje su od početka godine prikupili preko 800 kilograma. Ističu kako je šteta da se papir baca i tako trajno gubi, pa se oni trude spasiti koliko god mogu.Monika Barbir, učenica prvog razreda, vodeća je u prikupljanju starih baterija. Počela ih je prikupljati u svojoj kući, a onda je krenula dalje. UZ sve to, Nina Šiljeg iz trećeg razreda ponosno je istaknula kako su ove godine napravili eko projekt, odnosno snimili eko-emisiju u kojoj su pokazali važnost recikliranja staroga otpada. Učenik iz istoga razreda Emil Fak je napisao scenarij za emisiju, a na natječaj ih je prijavila njihova učiteljica Mirela Dropulić. U ovome hvale vrijednom projektu posebno se istaknuo treći razred, a svoj obol dali su i ostali. Lori Marević izradila je hranilicu za ptice, a svojim radom od čepova „Recikliranje“ oduševili su Niko Jovica, Miro Kužić i Louis Stjepan Nikolić. Rad predstavlja mrtvačku glavu napravljenu od čepova koja simbolizira zagađenje i uništavanje okoliša. Od ukupno 87 učenika, njih čak 52, što je 60 posto, aktivno je uključeno u projekt sakupljanja i razdvajanja otpada, a očekuje se povećanje toga broja. Vrijedno je spomenuti učenike koji nisu vodeći u pojedinim kategorijama, ali se njihova imena nalaze na više rang lista. To su: Lori Marević, Ivana Rončević, Mihovil Barbir, Niko Jovica, Kristijan Jovica, Lousi Stjepan Nikolić, Noa Hrvoje Nikolić, Gabrijel Dropulić i Mate Jerković.
No, jedno od najvažnijih postignuća akcije jeste sve veći utjecaj na ostale stanovnike Staševice. Gotovo svakodnevno raste broj odraslih koji više ne bacaju otpad, nego ga prikupljauju i ostavljaju ispred skladišta u blizini škole. Tako su, u stvari, najmlađi stanovnici ovoga mjesta u blizini Ploča, svojim promijerom „prisilili“ svoje roditelje i druge da mijenjaju dosadašnje loše navike i da, kada je odnos prema otpadu u pitanju, počnu razmišljati na sasvim drugačiji način.
Tekst u tiskanom izdanju možete pročitati u novom broju Dubrovačkog vjesnika koji će biti na kioscima u Pločama u subotu ujutro.