U Rogotinu se priprema jedinstveni projekt vjetro orgulja na brdu Trovro, jednom od simbola mjesta. Sa svojim položajem i 114 metara visine vrh Trovra predstavlja idealan vidikovac u donjem dijelu Neretve s pogledom na ušće rijeke i zaštićeni rezervat Parile. Od 2000. godine na vrhu brda nalazi se 7,5 metara visoki prokromski križ kojeg su mještani Rogotina, uz pomoć helikoptera HV-a, te Matka Raosa i don Ljube Pavića, postavili povodom 2000-te godišnjice kršćanstava, 130-te godišnjice crkve Presvetoga Trojstva, pete godišnjice pobjede u Domovinskome ratu i svima poginulima za Hrvatsku. Tijekom korizmenog vremena, oko kilometar dugačkom stazom koju su također izgradili mještani, obavlja se danjska i noćna pobožnost križnog puta, a tijekom godine sve veći broj turista pohodi ovo mjesto i uživa na Trovru. Turistička ponuda Rogotina dobit će dodatnu dimenziju ako se realizira projekt Promicanje održivog razvoja prirodne baštine doline Neretve, prijavljen u travnju 2017. na Poziv na dostavu projektnih prijedloga Promicanje održivog razvoja prirodne baštine Ministarstva regionalnog razvoja i fondova EU, za financiranje kroz operativni program Konkurentnost i kohezija, financiran iz Europskih strukturnih i investicijskih fondova.
Kroz navedeni Poziv prihvatljive za prijavu su bile aktivnosti gradnje i uređenja posjetiteljske infrastrukture koja ima ishođenu svu potrebnu pripremnu dokumentaciju te različite aktivnosti za valorizaciju prirodne baštine i podizanje razine svijesti o važnostima očuvanja zaštićenih dijelova prirode i ekološke mreže Natura 2000. Prijavitelj projekta je Dubrovačko-neretvanska županija, partneri projekta su jedinice lokalne samouprave Grad Ploče i Grad Metković (za projekte na području Metkovića), stručni partner Projekta koji je ujedno bio i obvezan Pozivom je Javna ustanova za upravljanje zaštićenim dijelovima prirode Dubrovačko-neretvanske županije, dok je koordinaciju partnera, ukupnu pripremu projekta i prijavu u svojstvu partnerstva provela Regionalna razvojna agencija Dubrovačko-neretvanske županije DUNEA.
Ukupna vrijednost Projekta je oko 14,5 milijuna kuna, EU financira 80 posto od ukupne vrijednosti, dok preostalih 20 posto financiraju projektni partneri vlastitim udjelima. Projekt vjetro orgulja na Trovru vrijedan je oko tri milijuna kuna i, osim kamenih orgulja, uključuje popločavanje staze kamenim pločama od kamena s toga lokaliteta, postavljanje klupica od prirodnih materijala, kamena i drveta u skladu s lokalnim ambijentom, postavljanje info karte, izradu platoa od kamenog suhozida, izgradnju promatračnice s panoramskim dvogledom i izgradnja edu-eko vrta s hortikulturno uređenim sadržajem. Planiran je izgradnja triju orgulja, koje bi, koristeći snagu bure, maestrala i juga, proizvodile zvuk i na taj način obogatile sadržaj. Dužina svake pojedinačne vjetro orgulje bila bi 15,5 metara, ulazni profil širine 1,2 metara, a širina orgulja 2,25 metara. Projekt podrazumijeva zatvorena svirala i kombinaciju tonova sa sedam svirala, kako bi se dobila ugodna harmonija. Svake orgulje bi imale četiri izlaza za zvuk i ugrađene regulatore, koje omogućuju njihovo zatvaranje po želji. Na svake orgulje bi se ugradili filteri protiv smeća i bio bi osiguran prostor za servis. Ovaj jedinstveni objekt izgradio bi se od inoxa s debelim stijenkama, prema profilu svake svirale, na kojoj bi se, opet, izradio regulator zraka za zvuk. Projektiranje ovih orgulja bilo je posebno i još nedoživljeno iskustvo za Antona Škrabla, Slovenca iz Rogaške Slatine, vlasnika jedne od najvećih radionica orgulja u Europi. U projekt se uključio na poziv pločanskoga župnika don Petra Mikića, jer je izradio orgulje u pločanskoj crkvi. Njegova tvrtka je izradila, rekonstruirala i restaurirala preko 330 orgulja u crkvama širom svijeta, najviše u Sloveniji 120, zatim u Austriji 51, Njemačkoj 34, Velikoj Britaniji 25, Hrvatskoj 23, SAD-u 16, Belgiji 14, Italiji 13, Rusiji i BiH po 4, Srbiji, Danskoj i Portugalu po 3 itd.
Inače, Projekt Promicanja održivog razvoja prirodne baštine doline Neretve geografski obuhvaća područje delte rijeke Neretve i rijeku Maticu u Vrgoračkom polju koja pripada porječju Neretve. Delta rijeke Neretve područje je iznimnih prirodnih vrijednosti čiji je gospodarski potencijal i prirodni kapital nedovoljno iskorišten. Projekt uključuje uspostavu šest novih posjetiteljskih sadržaja te provedbu edukativnih koncepata za razvoj javne svijesti o važnosti očuvanja bioraznolikosti i georaznolikosti, kroz promociju zaštićenih dijelova prirode i ekološke mreže Natura 2000 doline Neretve. Zahvati Projekta su: Uređenje posjetiteljskog centra i planinarskog doma – rekonstrukcija škole u Baćini, Uređenje izložbenog prostora – postav muzeološke koncepcije za „prvu prostoriju Prirodnoslpvnog muzeja u Metkoviću, Uređenje edu-eko kompleksa na brdu Trovro u Rogotinu, Uređenje promatračnice za bioraznolikost i uređenje tematskih staza na Baćinskim jezerima, uređenje pješačkih staza kroz značajni krajobraz Predolac-Šibenica, uređenje edu-eko vrta u sklopu OŠ Fra Ante Gnječa u Staševici, uređenje edu-eko dječjeg igrališta u Otrić Seocima, te nabava i postavljanje opreme i sustava tehničke zaštite od požara.
Opći cilj Projekta je održivo korištenje prirodne baštine doline Neretve s ciljem doprinosa održivom društveno-gospodarskom razvoju na lokalnoj/regionalnoj razini. Kroz Projekt se planira stvoriti kritična masa zaokruženih ekoturističkih kompleksa, objekata na projektnom području u svrhu zoniranja doline Neretve kao jedinstvenog ekoturističkog područja međunarodne važnosti. Jedan od mogućih portfelja turističkih proizvoda klastera Neretve upravo je u domeni održivog turizma (ekoturizam, cikloturizam, promatranje ptica, enogastro turizam, pješačenje, planinarenje, sportsko-avanturistički turizam). Zauzimanje okolišno odgovorne pozicije je izuzetno značajno, što podrazumijeva proaktivan odnos prema očuvanju prostora, bioraznolikosti, prirodnih i društvenih resursa. Implementacija ‘zelenih’ koncepata na svim organizacijskim i razinama poslovanja otvara mogućnosti istinskog održivog razvoja turizma te sukladnog tržišnog pozicioniranja.
Reportažu o pripremi turističke atrakcije u Rogotinu možete pročitati u tiskanom izdanju Dubrovačkog vjesnika koji je na pločanskim kioscima u subotu ujutro.