Regionalni Simpozij na temu: „SINERGIJA POTREBA I PRAKSE SOCIJALNOG RADA U LOKALNOJ ZAJEDNICI“ koji se održao 27.04.2017 i 28.04.2017. u Dubrovniku
Organizatori simpozija su:Hrvatska udruga socijalnih radnika,Udruga socijalnih radnika Dubrovnik i Centra za socijalnu skrb Dubrovnik, pod pokroviteljstvom Ministarstva za demografiju,obitelj,mlade i socijalnu politiku.
Simpozij je namijenjen stručnjacima u području socijalne skrbi zaposlenima u ustanovama socijalne skrbi, zdravstvu, tijelima državne uprave, regionalne i lokalne samouprave, pravosuđu, obrazovanju, organizacijama civilnog društva, vjerskim organizacijama.
Cilj održavanja regionalnog Simpozija je razvoj i implementacija socijalnih usluga, stvaranje novih odnosa i suradnje, inovacija u socijalnoj skrbi koji uključuju nove strategije, koncepte, ideje, procese i usluge, a s ciljem da se odgovori potrebama u lokalnoj zajednici.
O ovoj temi govorili su predstavnici Ministarstva za demografiju, obitelj, mlade i socijalnu politiku,gđa.Tatjana Katkić Stanić, predstavnica Studijskog centra socijalnog rada u Zagrebu prof.dr.sc.Marina Ajduković,predsjednica HUSR gđa. Štefica Karačić, predstavnik Upravnog odjela za zdravstvo i socijalnu skrb Dubrovačko-neretvanske županije, predstavnici ustanova socijalne skrbi (Dubrovnik, Split, Korčula, Metković, Ploče), predstavnici strukovnih udruga, a ujedno je bila i prilika za razmjenu iskustava i iznošenje primjera dobre prakse.
Izlaganje na temu:
Resursi i ograničenja u socijalnoj skrbi lokalne zajednice Ploče govorila je ravnateljica CZSS Ploče Mila Kontić, dok je ispred Udruge Dnevni boravak-pomoć i njega u kući za starije i nemoćne osobe, govorila predstavnica soc. radnica Slavenka Mušan .
U svom izlaganju Mila Kontić je iznijela da je Centar za socijalnu skrb, ključna ustanova u sustavu socijalne skrbi u lokalnoj zajednici,pri tom se osvrnula na korisnike u sustavu socijalne skrbi,na potrebe pojedinaca i obitelji koje trebaju podršku ,zaštitu i pristup uslugama. Navodeći kako je sve veći izazov u ostvarivanju ciljeva težnji da se promjeni postojeće stanje da bi bili bliže idealnom. Odgovornost u soc.radu smatra dobar i suradan odnos na području lokalne zajednice koji se sastoji od suradnje bez ugrožavanja integriteta drugog dionika. Širenje socijalne mreže sastojalo bi se u povezivanju, istraživanju potreba,planiranju prevencije i rješavanju socijalnih problema. Svakako naglasak socijalnog rada je na prevenciji , gdje socijalni radnik zajedno s lokalnom zajednicom poboljšava okvirne uvjete socijalnog života korisnika. Ograničenja , razvojne probleme i nedostatke u LZ navodi: nedostatni kapaciteti smještaja(predugačke liste čekanja ), nejednakost dostupnosti usluga na području LZ (urbano i ruralno stanovništvo),nedovoljno razvijene izvan institucionalne usluge,nedostatan broj specijaliziranih timova za mentalno zdravlje za sve populacijske skupine,posebice mladeži i djece,nedostatni kapaciteti skrbi za starije osobe s Alzheimerovom i ostalim demencijama,nerazvijeno udomiteljstvo (za starije ,za djecu…).
Potrebe u LZ bi bila svakako bolje povezivanje i umrežavanje na svim razinama,multidisciplinarni pristup-stvaranje multidisciplinarnih timova u rješavanju problema,povećanje dostupnosti podrške obitelji,obzirom na dob djeteta, (rana intervencija kod djece i mladih s intelektualnim teškoćama), jačanje programa prevencije obiteljskog i vršnjačkog nasilja,razvijati programe za visoko konfliktne roditelje tijekom i nakon razvoda braka, razvijati i podržavati programe koji se odnose na jačanje životnih vještina kod djece i razvijanje otpornosti na činitelje rizika, otvaranje dnevnih ili poludnevnih boravaka za djecu iz obitelji pod rizikom,podrška odgovornom roditeljstvu –škola za roditelje, razvijanje usluga i skrbi iz područja mentalnog zdravlja ….
Većina prijedloga odnosi se na povećanje dostupnosti savjetodavnih usluga roditeljima,djeci i obiteljima kroz različite resore,te povećanje dostupnosti postojećih mjera i usluga (naročito ruralna i teže dostupna područja).
Prijedlozi za unaprjeđenje socijalne skrbi u LZ bi se odnosile na promoviranje , zagovaranje i pristupe socijalnim inovacijama,senzibilizacija JLS za razvoj partnerstva s organizacijama civilnog društva i unapređenja kvalitete života u zajednici ,jačanje suradnje CZSS,ustanova,udruga i drugih dionika u pripremi i provedbi socijalnih programa i pružanju socijalnih usluga,omogućavanje visoke kvalitete usluga koje su primjenjive na korisnike u socijalnoj skrbi,osigurati kvalitetne soc.usluge da budu dostupne korisnicima u sredinama u kojima žive.
S obzirom na promjene donošenjem novih zakona,transformacijom sustava Simpozij je zaključen pogledom u budućnost; inovacije u socijalnim mrežama kao odgovor na konkretne potrebe korisnika,nove ideje i suradnje koje doprinose unapređenju sustava te ulogu strukovnih udruga u kreiranju takve budućnosti.