Desetljeća bavljenja sportom i praćenja sportskih događaja prometnula su Juricu Vukojevića u jednog od najpoznatijih pločanskih sportaša i u legendarnog kroničara sportskih događaja ne samo u Pločama nego znatno šire. Jure je živa enciklopedija i aktualni svjedok najvažnijih sportskih događaja u donjoj Neretvi, a njegov kvalitetni rad nagrađen je na svečanosti dodjele nagrada i priznanja za 2016. godinu Hrvatskog zbora sportskih novinara održanog nedavno u Karlovcu. Pripala mu je nagrada za lokalno novinarstvo za praćenje neretvanskoga spektakla Maratona lađa, čime je potvrdio svestranost i odlično poznavanje različitih vrsta sportskih aktivnosti.
„Svaka nagrada je draga i lijepa ali posebnu težinu i draž ima kada dolazi od struke i zato sam iznimno ponosan i počašćen. Još kad se poklopi da je dobiješ u godini kada je Drago Ćosić novinar godine, Neven Bertičević dobitnik nagrade za životno djelo, a svečanost dodjele uveliča naša sportska legenda Janica Kostelić. Ovu nagradu doživio sam kao priznanje za svoj cjelokupni rad u sportskom novinarstvu, a ne samo za praćenje Maratona lađa koji je aktualan posljednjih dvadeset godina“, rekao je Vukojević.
Ljubav prema sportu još iz gimnazijskih dana
Maraton lađa, sa pedesetak tisuća posjetitelja, odavno je prešao lokalne okvire, a Vukojević ga redovito prati, kako u radijskom eteru tako i na stranicama Sportskih novosti. Od samog početka ovog jedinstvenog sportskog događaja, u rujnu 1998., njegov poznati glas prati nastupe neretvanskih lađara od Metkovića do Ploča i putem streaminga dočarava slušateljima, najviše Neretvanima, diljem svijeta zanimljivosti i uzbuđenja s maratonske utrke. Prvih 16 maratona prenosio je za Radio Ploče, posljednja tri za Radio Deltu. Smatraju ga jednim od ponajboljih poznavatelja ovog sada već kultnog natjecanja. Po mnogo čemu je zanimljivo to nadmetanje lađara, a zanimljivo je i kako ga Vukojević prati od starta do cilja, jedne godine iz brodice, druge iz navijačkog vlaka, treće iz zapovjednog broda, a četvrte iz sudačkog glisera. Uz sve to, voditelj je brzinskih utrka za startne pozicije koje se održavaju u Opuzenu, kao uvod za Maraton.
No, ovaj 60-ogodišnji Pločanin mnogo je prije, još u gimnazijskim danima, osjetio ljubav prema sportu, kada je redovito čitao Sportske novosti i sa prijateljima osnivao Košarkaški klub Ploče. Prvi tekstovi u Sportskim novostima o općinskoj košarkaškoj ligi i turniru u malom nogometu objavljeni su mu u proljeće davne 1975. Za naš jedini sportski dnevni list neprekidno piše već 42 godine prateći nastupe svih pločanskih klubova i sportaša i jedan je od dopisnika s najdužim stažom. Pisao je i surađivao za još neke tiskovine i portale,1978. i 1979. uređivao je sportski list Močvara, a sredinom 80-ih bio je sportski urednik pločanskog mjesečnika Glas Kardeljeva. „Bila je to sjajna ekipa ljudi koji su voljeli i odlično radili svoj posao. Pokojni Luka Šiljeg, Vedran Sršen, Joško Damić, Pero Cvitanović, Drago Krstičević i drugi. Bili smo ispred vremena i to smo pokazivali. Radile smo odlične novine, sjećam se intervjua s Mladenom Delićem. Nisam radio samo sportske teme, pa sam pisao npr. o poznatom pločanskom nosaču i čistaču cipela Kemalu Demirovu Musi“, rekao je. Kratko vrijeme Vukojević je pisao i za Slobodnu Dalmaciju, a od 1992. započeo je i svoju zapaženu radijsku karijeru. Od svibnja 1992. do siječnja 2014. bio je sportski urednik na Radio postaji Ploče a nakon toga surađuje s Radio Deltom Metković. Sredinom 90-ih godina surađivao je s Hrvatskim radiom, drugi program, izravno prenoseći iz Metkovića nastupe tada nogometnog prvoligaša i 1-B ligaša Neretve. Osim toga, poznat je i kao voditelj, moderator i službeni spiker na brojnim sportskim zbivanjima u Pločama i dolini Neretve.
Postigao prvi koš za KK Ploče
Sportsko novinarstvo jedna je od dvije Jurine mladenačke ljubavi. Druga je košarka, iako je igrao i vaterpolo za Ploče i Rogotin. Jedan je od osnivača KK Ploče 1973. godine, za kojeg je postigao prvi koš na službenoj utakmici protiv Makarske, danas Amfore, odigrane u Makarskoj 17. travnja 1973. Danas je jedini član te generacije koji nastupa na brojnim natjecanjima za uspješnu veteransku ekipu osnovanu prije 18 godina. Trenutačno je angažiran na organizaciji proslave 45 godina pločanske košarke, koja će se obilježiti iduće godine. Poznati umjetnik iz Gradca Teo Bilas već je izradio prigodnu skulpturu, a Jure ima veliku želju izraditi respektabilnu monografiju o košarci u Pločama. Sada ima ogromno znanje, iskustvo, volju i obilje dragocjenoga materijala, koji će sigurno izazvati emocije kod Pločana. Nedostaju jedino sponzori, pa ih ovom prigodom pozivamo da pomognu u realizaciji ovoga jedinstvenoga projekta. Kako je pratio i sve druge sportove, osobito nogomet i rukomet, planira i o tome napisati knjigu.
Ovom prigodom prisjetit ćemo se imena prve generacije pločanskih košarkaša: Tomislav Matić, Mišo Jurković, Dragan Arar, Petar Cvitanović, Ivica Vekić, Jure Vukojević, Joško Damić, Martin Merdžan, Nebojša Zmijarević, Mate Vujević, Duško Nikolac, Đino Giljević, Jure Maslać, te Milan Poljak, koji je u drugom dijelu prve sezone bio igrač-trener. Prema Jurinim riječima, Poljak je dugi niz godina bio „katica za sve u klubu“ i dao je veliki obol za spas kluba u najkritičnijim trenucima. Prvi trener bio je pokojni Rade Žaberl, a nakon nekoliko utakmica zamijenio ga je Branko Pađen iz Rijeke. Prvi predsjednik bio je Pero Bogunović.
Tekst o Jurici Vukojeviću u tiskanom izdanju možete pročitati u Dubrovačkom vjesniku, koji je u subotu ujutro na kioscima u Pločama.