U ispunjenoj crkvi Presvetoga Trojstva u Rogotinu, u organizaciji Mjesnog odbora Rogotin, svečano je proslavljena 300-ta obljetnica toga mjesta u blizini ušća rijeke Neretve. Rogotin se, prema predaji, prvi put spominje 1716. godine kada su Mlečani današnju Gabelu prepustili Turcima, a stanovništvo se za vojskom povuklo pod Mletačku upravu. U stara vremena, prije regulacije donjeg toka rijeke Neretve 1889. godine, Rogotin je bio na samom ušću, a dugo vremena bio je otok. Stanovništvo se u prvoj polovici 20. stoljeća uglavnom bavilo poljoprivredom i ribarstvom, a mnogi su, zbog neimaštine i bolesti, odlazili u bijeli svijet.
[Best_Wordpress_Gallery id=”99″ gal_title=”161227rogotin300″]
Rogotinjani su, ubrzo nakon dolaska u mjeto na brežuljku sagradili kapelu Presvetoga Trojstva, a na njezinu mjestu 1870. lijepu kamenu crkvu. Prvi doseljenici u mjesto pripadali su pod župu Opuzen sve do 1748. kada je Rogotin ušao u sastav tada osnovane župe Komin. Godine 1919. Rogotin je proglašem samostalnom župom. Organizirano opismenjavanje, odgoj i obrazovanje započelo je školske godine 1894/95, kada je s radom započela Jednorazredna mješovita Opća pučka škola, a rogotinska škola, koja je danas u sastavu pločanske, jedna je od najstarijih u donjem dijelu Neretve. Nekada izolirana naseobina, Rogotin je danas sa svijetom povezan najsuvremenijim komunikacijama i jedno je od najljepših mjesta doline Neretve.
Svečanosti su, među ostalima, nazočili gradonačelnik Ploča Krešimir Vejić, gradski i županijski vijećnici, te don Petar Mikić, veliki prijatelj Rogotina. U glazbenome dijelu nastupili su Pučki pivači Rogotin i KUD Marko Markota, a program je vodila Nora Blažević. Prisutni su pogledali dva filma, jedan kratki promidžbeni i jedan dokumentarni u kojem je napravljen presjek najvažnijih događaja u mjestu. Nakon završetka svečanosti, za sve sudionike je upriličen domjenak.