na današnji dan 17. studenog 2009.
Gradonačelnik Ploča Krešimir Vejić će u roku od 15 dana obaviti razgovor s načelnikom općine Gradac kako bi se postigao sporazum o zajedničkoj sanaciji odlagališta otpada „Lovornik“ u Baćini, po modelu koji je, uz posredovanje Fonda za zaštitu okoliša, sklopljen s općinom Slivno. Ta je općina, naime, potpisala ugovor i ispunjava obveze plaćanja, za razliku od Gradca, koji to godinama izbjegava, a koliko je zaista zainteresiran za rješavanje ovoga problema govori činjenica da su na pregovore ponekad slali komunalnog redara. Ukoliko se u navedenom roku ne postigne sporazum Gradsko vijeće Ploča, koje je i ovlastilo gradonačelnika za pregovore, razmotrit će donošenje konačne odluke o zabrani deponiranja otpada s područja Gradca na „Lovornik“.
Općina Gradac, naime, godišnje na baćinskom odlagalištu otpada, prema podacima direktora Komunalnog poduzeća Josipa Ižotića, deponira gotovo 2 500 tona otpada, ili 37 posto, Grad Ploče odlaže 2 800 tona, a ostatak se odnosi na općinu Slivno. Sanaciju „raka na teritoriju Ploča“, kako je odlagalište nazvao SDP-ov vijećnik Ivo Karamatić, potrebno je započeti što prije, jer se „Lovornik“ nalazi u katastrofalnom stanju. Kada su svi pomislili da su konačno postignuti svi preduvjeti za početak postupka sanacije, pojavio se problem imovinsko pravnih odnosa na dvije parcele. Zbog toga je strpljenje počeo gubiti glavar Baćine Nikša Marinović, koji je nedavno, u dogovoru s direktorom Fonda za zaštitu okoliša Vinkom Mladineom, dao suglasnost da se otpad iz nekih neretvanskih gradova i općina privremeno odlaže na „Lovornik“, u vrijeme kada im je to bilo onemogućeno u Metkoviću.
„Nekorektni Mladineo obećao je financirati neke projekte u Baćini, ali sada se ne javlja. Ipak, ja mu obećajem da će opet doći, ali tada ćemo drugačije razgovarati. Mještani Baćine došli su do krajnjih granica, zatrpava nas se otpadom svaki dan i uvijek se pojavio neki problem kada se ponadamo rješenju. Upozoravamo, naše je strpljenje pri kraju!“, dramatično je poručio Marinović