Tvrtke Prvo Plinarsko društvo-Investicije i Luka Ploče energija ishodile su građevinske dozvole od Ministarstva graditeljstva i prostornog uređenja za građenje Postrojenja za sušenje drvne sječke/drvne građe i pripadajuće kogeneracijsko postrojenje na bioamsu. Riječ je o dva postrojenja po 5 MW, koje se planiraju graditi na lučkome području, na površini od oko šest tisuća metara četvornih, što je izazvalo revolt pločanske javnosti još na javnim raspravama nacrta izmjena i dopuna Prostornog plana Grada Ploča. Osim kontroverzi vezanih uz čistoću samoga projekta, pod posebnim povećalom u idućih mjesec dana, koliko je rok za pokretanje upravnog spora pred Sudom u Splitu, biti će zakonitost izdavanja lokacijske i građevinske dozvole za te projekte.
Je li proizvodnja električne energije uopće lučka djelatnost?
Situacija oko energana zaoštrila se već u prvoj polovici prošle godine kada se na sjednici Upravnog vijeća Lučke uprave Ploče raspravljalo o zahtjevu ovlaštenika koncesije Luke Ploče d.d. u kojem se traži suglasnost Vijeća na davanje dijela koncesije iz Ugovora o produženju prvenstvene koncesije u potkoncesiju Luka Ploče energiji i Prvom plinarskom društvu – Investicije, kada je postavljeno pitanje je li proizvodnja električne energije uopće djelatnost koju je Luka Ploče d.d. dobila u koncesiju. Zatraženo je mišljenje Ministarstva pomorstva, prometa i infrastrukture, u čijem odgovoru stoji „kako nema zapreke za davanje suglasnosti na zahtjev ovlaštenika prvenstvene koncesije, ukoliko su ispunjeni svi uvjeti propisani Zakonom o pomorskom dobru i morskim lukama i Uredbom o postupku davanja koncesije na pomorskom dobru, budući da planirana djelatnost nije u suprotnosti s namjenom koncesije i same luke Ploče“.
Ovakvo mišljenje bilo je dovoljno da tadašnje Upravno vijeće većinom glasova da suglasnost Luci Ploče d.d. za davanje u potkoncesiju dijela luke za izgradnju energana. A u Zakonu o morskim lukama kao lučke djelatnosti navedene su samo: privez i odvez brodova, jahti i drugih plutajućih objekata; ukrcaj, iskrcaj, prekrcaj roba; skladištenje i prenošenje roba i drugih materijala; ukrcaj i iskrcaj putnika i ostale gospodarske djelatnosti koje su s ovima u neposrednoj svezi (npr. opskrba brodova, pružanje usluga putnicima, tegljenje, servisi lučke mehanizacije, lučko-agencijski i špediterski poslovi, poslovi kontrole kakvoće i količine robe i dr.) .
Projektanti šute kao zaliveni
Krajem kolovoza prošle godine Grad Ploče odbio je izdati posebne uvjete za postrojenje za sušenje drvne sječke i pripadajuće kogeneracijsko postrojene na bio masu. Krajem prošle godine, točnije 30. prosinca Ministarstvo graditeljstva i prostornog uređenja izdalo je dvije lokacijske dozvole za ta dva postrojenja, a istoga dana, na telefonskoj sjednici, bivše Upravno vijeće donijelo je odluku o produženju roka za dostavu garancije za obje energane.
U postupku ishođenja građevinske dozvole priloženi su dokazi pravnog interesa i dokazi da PPD i Luka Ploče energija mogu biti investitori: Ugovor o potkoncesiji između Luke Ploče d.d. i investitora (sredina rujna 2015.), predugovor o priključenju između HEP-a i investitora (također rujan 2015.), suglasnost Lučke uprave Ploče (početak srpnja 2016.) i Rješenje – energetsko odobrenje Ministarstva gospodarstva (kraj veljače 2016.).
Za ishođenje lokacijske dozvole, kao preduvjeta građevinske, bile su potrebne izjave projektanata da se postrojenja nalaze u prostornim planovima Grada Ploča i Dubrovačko – neretvanske županije. I začudo, unatoč činjenici, da ih nema u prostornim planovima, investitori su pribavili te izjave! Dali su ih ovlašteni arhitekt Goran Obranović iz Zagreba i ovlašteni inženjer strojarstva Slaven Pavlović iz Rijeke. Danas smo ih obojicu pokušali kontaktirati telefonom. Umjesto Obranovića javio se njegov direktor, tako se barem predstavio, i rekao nam da je to „stvar njih i investitora“, te kako „nije primjereno da o tome daju izjave za novine“. Slaven Pavlović nam je, pak, kratko odgovorio kako o toj temi ne može pričati jer je u inozemstvu i neće se vratiti u Hrvatsku u idućih mjesec dana.