Koliko sam bio vjerni sluga komunističkog režima,najbolje svjedoči činjenica što sam kao predsjednik IV Općine Ploče tužio i za cijelo vrijeme svog mandata (1978. – 1982.), vodio spor sa tom istom državom. Spor se je vodio zbog otimačine plinskog poljoprivrednog zemljišta. Vjerujem da sam u to vrijeme bio jedini predsjednik IV u RH, koji je tužio vlastitu državu. Ante Erak „Raseljena Plina“ Ploče 1995. str.110 -132.
Bez obzira na bezočne laži i izmišljotine gosp. Ante Šunjića , za sebe mogu reći da sam VRLO PONOSAN na sve ono što sam radio i uradio za boljitak svoga grada i okolice. Kada bih se slučajno vratilo vrijeme postupio bih na isti način. Kamo sreće da se i danas tako ponašaju lokalni, službenici i dužnosnici. Ovakve paušalne i neprovjerene laži više govore o onome tko ih upućuje,nego o onome komu su upućene. Siguran sam da će to čitatelji prepoznati.
Netko manje a netko više svi smo mi bili sluge komunističkog režima,mnogi su se preobratili i prešli u druge stranke, a najveći broj u HDZ, međutim ja već 27 godina ne pripadam ni jedoj političkoj stranci, a i ekonomski nisam ovisan,kao nažalost mnogi mladi ljudi,koji trebaju posao, stan, školovanje itd. i koji automatski postaju sluge današnjeg sistema, ili napuštaju svoju domovinu.
Želio sam raspravljati o II. svjet.ratu, o okupaciji, o zločinima počinjenim sa bilo koje strane. Držim da je to prethodno pitanje, koje treba riješiti kako bi se postigla pomirba i sloga među hrvatskim narodom. Dakako, poslije toga kronološki treba tražiti istinu u svim poslijeratnim periodima, kako bi se hrvatski narod mogao rastereti naslijeđenog balasta svojih djedova. .
Međutim, gosp. Šunjić umjesto rasprave o povjesti II.svj.rata, on govori općenito o komunizmu kao totalitarnom sistemu. Po njemu za sve su krivi partizani i komunisti. On njima ne vjeruje, jer lažu i izmišljaju.
Nakon takvog uvjeravanja (što je za Šunjića sasvim normalno ), citirao sam ustaške izvore podataka, ustvari predočio sam sedmično izvješće Velike župe „Cetina“ iz Omiša i izvješće Velike župe „Hum“ iz Mostara. Izvješća su datirana krajem svibnja 1942. upravo u vrijeme kada su počeli djelovati partizanski odredi na području Biokova i Neretve. U izvješćima potanko su opisane partizanske akcije i napadaji. Detaljno se opisuje čišćenje partizana od strane ustaške i talijanske vojske , spominje se i dolazak Francetića itd. Možete li zamisliti, da ni ovi službeni podaci NDH gosp.Šunjića ne zanimaju. On je to jednostavno prešutio. Zašto ? Zato što za ove podatke ne može okriviti komuniste i partizane, a danas je vrlo popularno govoriti o partizanskim zločinima, dakako općenito .
Na kraju gosp.Šunjić mi postavlja nekoliko provokativnih pitanja:
1.Gosp.Erak smatrate li Rogotin ustaškim mjestom ?
Prije odgovora ,moram reći – Gosp.Šunjiću nemojte se poistovjećivati sa Rogotinom, jer svačija, pa i Vaša trenutna funkcija je prolazna. Ne smatram da je bilo koje neretvansko mjesto ustaško ili partizansko, pa ni Rogotin. Uostalom, o povjesti Rogotina,ljudima i običajima, pisao sam u nekoliko navrata, što ste Vi gosp.Šunjiću na Vašem portalu objavljivali, pa ste i sami mogli zaključiti kakvo je moje mišljenje o Rogotinu i Rogotinjanima.Vidite ja se i sa tim uratcima ponosim.
2, Rončević Ante „Fanto“ ?
Prema knjizi Viktora Kučana „Borci Sutjeske“ Beograd 1996. samo sa područja Ploča učestovao je 231 partizanski borac od čega je na Sutjesci poginulo njih 114. Na str.1200 piše: „Rončević Antuna Ante FANTO, ekonom u identaturi Centralne bolnice,rođen 1899. Rogotin Ploče. radnik, Hrvat u NOB-u od 1941.,član KPJ od 1940., POGINUO KOD TJENTIŠTA 13.JUNA 1943“. Njegov spomenik na Petrovcu u vrijeme Domovinskog rata nije srušen niti je oskrvavljen,što svakako treba zahvaliti svijesti i kulturnom ponašanju građana Rogotina.
3.Općinski komiteti SKJ ?
Svi znamo da su Općinski komiteti SKJ bili neprikosnoveni u donošenju svih političkih,ali i gospodarskih odluka,a pošto nikada nisam bio član tog foruma,NE MOGU ZNATI,da li je itko ikada, kako kaže Ante Šunjić , nazivao Rogotin ili bilo koje drugo mjesto ustaškim.
- Tko je pobio ljude čija imena se nalaze na spomen ploči SAVEZA BORACA NOR-a I OSTALIH MJEŠTANA ROGOTINA ?
O stradanjima rogotinskih vojnika i civila u vrijeme II.svjet.rata,objavio je gosp.Ivan Jurić u svojoj knjizi „Borbe i stradanja Hrvata Kotara Metković 1918-1945 Metković 1997“.na str, 271. 272.i 273.
Izgleda da Vi gospodine Šunjiću raspolažete sa nekim drugim saznanjima, pa bi bilo doro da ih objelodanite, kako bi ih mogli uspoređivati i donositi prave zaključke.
U Pločama mjeseca rujna 2016. Ante Erak