Izrazito hladno jutro u utorak, s temperaturom ispod nule, bilo je kobno za stotine tisuća čokota vinove loze na području Staševice i Crpala-Spilice-Gnječa. Na tom području nalazi se preko milijun loza, a, nakon što su odgovorne osobe snimile stanje na terenu, može se sa velikom sigurnošću reći da na velikom broju loza ove godine neće biti nikakvih prinosa. Najviše su stradali predjeli Nuga, Loze, Glavasovac, Zavinjetina i drugi koji se nalaze na predjelu gdje su depresije na makrofeljefu i koji su udaljeni od rijeke Matice.
Velimir Gnječ ima 12 tisuća čokota, uglavnom plavoga merlota, i ove je godine obavio već tri polijevanja. Kako sam tvrdi, na oko 4,5 tisuća loza neće ubrati ništa, a na ostatku vinograda biti će tek oko 50 posto planiranoga prinosa. O financijskim gubicima teško mu je i govoriti, a sada se najviše boji kakve će posljedice ostati na lozi i što će biti u idućim godinama.
Zdenko Mateljak, dogradonačelnik Ploča i predsjednik Povjerenstva za procjenu šteta od elementarnih nepogoda ima 20 tisuća loza, na kojima je ove godine planirao ubrati oko šest vagona grožđa i uprihoditi preko 200 tisuća kuna. Sada bi, kaže, bio zadovoljan i s polovicom toga iznosa, uz uvjet da na lozi ne ostanu trajnije posljedice koje bi mogle utjecati na rodnost u idućim godinama. Mateljak će, stoga, od nadležnih institucija zatražiti proglašenje elementarne nepogode.
Ništa bolje nije prošao ni Živko Šunjić. Prošle godine je posadio 400 novih čokota rane loze. U njihov uzgoj do sada je, tvrdi, uložio oko 50 tisuća kuna, a nakon ove katastrofe, boji se da će ih morati izvaditi iz zemlje i krenuti iz početka. Mirku Dropuliću Jurinu stradalo je 700 loza… Ovdašnji poljoprivrednici jadaju se jedni drugima i očekuju pomoć. Na teren je izašao dipl. ing. poljop. Ivo Batinović, viši stručni savjetnik u Savjetodavnoj službi u Pločama. „Uslijed niskih temperatura došlo je do izmrzavanja mladih izboja i rod za ovu godinu na tim je lozama izgubljen. Za desetak dana slika će biti još jasnija, ali za sada je preporuka da se ne žuri s rezidbom. Uskoro ćemo znati treba li skidati lucnjeve (dugo rodno drvo loze). Treba ostaviti prigojni reznik na kojem će izrasti iz spavajućih pupova novi izboji za rez slijedeće godine“, rekao je Batinović. Poljoprivrednicima je preporučeno da, kao prvi korak, vinograde tretiraju s aminokiselinama (antistres sredstva) za brži oporavak oštećene loze. Osim loze na području Staševice stradali su i krumpiri.