Ante Šprlje
Budući ministar pravosuđa, tridesetsedmogodišnji Ante Šprlje nije nepoznat u dolini Neretve. Osim u pravnim krugovima isticao se i na društvenom planu poglavito u Maratonu lađa, gdje je nekoliko godina obnašao dužnost direktora. Trenutačno je zaposlen na mjestu suca općinskog suda u Metkoviću. Šprlje je aktivno sudjelovao u građanskoj inicijativi „Spasimo dolinu Neretve“, koja se borila protiv pokušaja izgradnje termoelektrane u Pločama te protiv hidroenergetskog projekta Gornji horizonti, kojim se umjetnim putem voda Neretve prevodi u slijev Trebišnjice, zbog čega bi dolina Neretve mogla postati slana pustinja.
U svojoj biografiji Šprlje ističe da je volontirao na pravnom portalu Legalis, radio u Općinskom državnom odvjetništvu u Metkoviću i sudu Metković gdje je 2012 godine imenovan sucem.
Šprlje je rođen 20. kolovoza 1979. u Metkoviću. Na Pravnom fakultetu diplomirao je 2002., a pravosudni ispit položio pet godina kasnije. Od 2003. do 2005. radi kao vježbenik u Dubrovačko-neretvanskoj županiji, potom je dvije godine vježbenik u Općinskom državnom odvjetništvu u Metkoviću, a sudski savjetnik na sudu u Metkoviću postaje 2007. Na toj poziciji ostaje narednih pet godina, nakon čega biva imenovanom sucem Općinskog suda u Metkoviću, što radi i danas. U prva četiri mjeseca 2015. obnašao je funkciju zamjenika predsjednice Općinskog suda. U životopisu je naveo da, osim služenja engleskim i njemačkim jezikom, odlično barata srpskim jezikom. Oženjen je suprugom Ivanom i živi u mjestu Matijevići u općini Kula Norinska nedaleko od Metkovića, gdje je također društveno aktivan u realizaciji općinskih projekata te je suradnik službene općinske web stranice.
Kao direktor Maratona lađa sudjelovao je u velikom lađarskom pothvatu, „Lađom preko Jadrana“, kojim su simbolično povezani Metković i Termoli na drugoj strani Jadrana te je vozio lađu prilikom preveslavanja kanala La Manche između britanske i francuske obale.
Izborom nove vlade, dolina Neretve definitivno je trijumfirala, sa tri svoja ministra, Šprljom i Orepićem, koji u njoj žive te Romićem, koji je karijeru izgradio na Agronomskom fakultetu u
Zagrebu.
Davor Romić
Budući ministar poljoprivrede, Davor Romić, preuzima poprilično zapušten i devastiran resor, u kojem se godinama gomilaju problemi. Od stočarstva i mljekarstva koje je posljednjih godina spalo na najniže grane pa do zakupa državnog poljoprivrednog zemljišta. Javna je tajna da je u Hrvatskoj preko milijun hektara neiskorištenog državnog zemljišta, koje treba staviti u funkciju, što će najvjerojatnije biti prioriteti novome ministru. Osim toga tu je i zakon o raspolaganju državnim zemljištem koji treba korjenite promjene u prvom redu po pitanju površina namijenjenih dugotrajnom zakupu.
Dr. Romić je rođen je 1958. godine u Metkoviću. Na fakultetu poljoprivrednih znanosti u Zagrebu diplomirao 1982. godine. Iste godine zaposlio se u Zavodu za melioracije Fakulteta. Magistarao je 1991. , a doktorirao tri godine poslije na Agronomskom fakultetu. Od 2015. godine ima zvanje redovitog profesora. Sudjelovao je i izlagao radove na međunarodnim znanstvenim skupovima, od kojih se posebno ističu oni s temama gospodarenja tlom i vodom, zaslanjivanja i utjecaja poljoprivrede na okoliš, diljem svijeta. Autor je više od 120 znanstvenih radova. Voditelj je „Nacionalnog projekta navodnjavanja i gospodarenja poljoprivrednim zemljištem i vodama u RH“, najvećeg infrastrukturnog projekta u poljoprivredi danas. U dva mandata je bio član Nacionalnog vijeća za vode Sabora Republike Hrvatske, bio je član Odbora za poljoprivredu Sabora RH. Oženjen je i otac troje djece.
Davor Romić je do sada sudjelovao u projektu navodnjavanja doline Neretve, koji nažalost zbog akutne besparice nije zaživio. Također se bavio i pitanjima zaslanjenja u Neretvi o čemu je napisao stručno-znanstveni rad “Monitoring zaslanjivanja tla i vode u dolini Neretve”. Zalagao se za izgradnju pokretne brane kod Komina, kojom bi se spriječilo ulijevanje mora u Neretvu, ali ni taj projekt nije zaživio zbog pobune ekoloških udruga.
Slobodna Dalmacija